Succén för Bastubaletten vet snart inga gränser. Nu planeras för en landsomfattande turné samtidigt som föreställningen i Luleå är så gott som slutsåld.
Vem hade trott att Bastubaletten med dessa medelålders tornedalska män skulle bli en sådan succé? Men sanningen är att det strömmar in förfrågningar från hela Sverige om att de ska komma och uppträda.
– Det är gigantiskt. Jag har fullt upp hela dagarna med det här, säger Pia Huuva, hustru till Henry Huuva, som utsetts till manager och presskontakt.
Det har kommit in förfrågningar från Stockholm, Örebro, Uppsala, Eskilstuna och Jönköping för att nämna några ställen. Men också i vårt östra grannland, Finland, är intresset stort.
– Jag håller som bäst på att försöka sy ihop vettiga geografiska turnéer. Allting är för oss södra Sverige, säger Pia Huuva om svårigheten att få logistiken att flyta.
Det finns olika förslag på arrangemang.
– Vissa vill arrangera själva medan andra vill samarbeta. Vi har fått inbjudningar så det räcker till nästa år, säger Pia Huuva.
Första framträdandet blir på Kulturens hus i Luleå den 15 mars.
– Nästan alla av de 950 platserna är sålda, men det finns ett fåtal biljetter kvar. Dessa vill vi ju också få sålda, säger Pia Huuva.
Hon berättar att det efter föreställningen blir ett ”Tornedalsmingel” på den intilliggande restaurangen.
– Det blir tornedalskt tapas på sik, tjärknöl, lax med mera.
Bengt Niska som ligger i hårdträning inför turnéerna, har en liten dröm.
– Vore inte helt fel att uppträda i Kungsträdgården inför 20 000 människor.
Varför inte? När det gäller Bastubaletten verkar det inte finnas några gränser.