Samtidigt som priserna på villor och bostadsrätter ökat med flera hundra procent under de senaste åren i Luleå har priserna på fritidshus legat still eller till och med minskat.
Det finns en förklaring.
– Tidigare när folk sålde villor så blev det över att köpa fritidshus efter det att de köpt lägenhet. Så är det inte längre eftersom priserna på bostadsrätter är så pass höga att det inte blir "något kvar" efter försäljningen av villan, säger Lars-Göran Niemi, SkandiaMäklarna.
Vi träffas i Kallax där han säljer ett fritidshus.
Det finns saker som bör kontrolleras innan köpet (se faktaruta) ochLars-Göran Niemi ger ytterligare några tips till hugade spekulanter:
Byggrätten.
– Ta reda på vad byggrätten ä. Den kan variera inom samma område. Det finns de som köper ett fritidshus med planer på att riva och bygga nytt eller året runt-boende. Då är det viktigt att veta vad byggrätten är.
Vatten.
– Kontrollera hur det är med vatten. Är det året runt-vatten.
Avlopp.
– Är det kommunalt? Tank? Många i medelåldern och uppåt vill inte gå på utedass utan ha en vattentoalett.
Avstånd till centralort.
– Tio till tolv minuter till stan, som här, är perfekt. Många vill kunna ta sig härifrån om det är dåligt väder och nära till centrum ger ju närhet till all service.
Det finns ytterligare faktorer som kan påverka priset.
– Ser vi vatten eller har nära till vatten så blir det dyrare. En södervänd tomt mot vatten det är AA-läge, bättre går det inte att få.
Lämnar du eller ägaren några garantier vid försäljning av fritidshus?
– Nej, inga garantier. Alla besiktigar de villor de ska köpa men få besiktigar sina sommarstugor. Det är inte samma krav på en sommarstuga eller fritidshus. Många kallställer fritidshusen över vintern och då får de en jordsmak. Det är jord, inte fukt som en del tror. Sedan är standarden på fritidshus inte det viktigaste. Kravet på högre standard komma att öka med året runt-boende. Det är det vi ser att många yngre flyttar ut till en året runt-boende för de tycker det är fint att bo "på landet".
– Många köper också på sig "jobb", de vill ha något att göra. Det är litet Ernst Kirchsteiger över det hela.