Det Àr första förestÀllningen "hemifrÄn", teaterhuset i LuleÄ, och nu vÀntar en mÄnadslÄng turné i Norrbotten.
Maja Runeberg, Anton Raukola, Roger Storm och de andra kom till Kalix kvÀllen innan, har bott pÄ hotell och finns nere bakom scenen för dagens första förestÀllning.
Om tvÄ timmar ska 160 elever se den första av tvÄ förestÀllningar.
- Det Àr medvetet. I den hÀr lokalen skulle vi kunna ta fler, i Kiruna ocksÄ, men vi har medvetet inte fullt, sÀger Hasse Eriksson, ljudtekniker.
Scenografin Àr gjord för att passa samtliga scener som pjÀsen ska framföras pÄ. Ljud och ljus ska passa alla lokaler och dÀrför Àr 160 i publiken ocksÄ ett antal anpassat efter förestÀllningen.
Vid det hÀr laget har "Ronja" spelats pÄ Norrbottensteaterns scen 2 i LuleÄ och förestÀllningen har sÄ att sÀga "satt sig".
Anders Lindgren Àr relativt ny i rollen som scenmÀstare, Àven om han arbetat pÄ teatern i mÄnga Är. Han Àr i grunden grafiker. I "Ronja" har han dessutom ett par mindre roller.
Mycket att göra.
- Jag har ju nÄgra smÄroller och det Àr bara kul, inte stressigt. Dessutom Àr det sÄ att nÀr jag spelar med i en förestÀllning Àr det Nisse (BÀcklund) som har huvudansvaret som scenmÀstare.
Vad gör en scenmÀstare?
- Jag tar ansvar för att bygget blir klart, att alla pinaler finns pÄ plats. Att dörrar som ska öppnas gör det. Jag har som sagt kommit in i det hÀr ganska sent. Nu Àr det "learning by doing" för mig.
Hur menar du?
- Finns det ett misstag att göra sÄ gör jag det...
SÄ sÀtter sig "Lill-Klippen", en av rollerna Anders Lindgren gör, och knÀpper pÄ sitt strÀnginstrument.
Vilken Àr den roligaste förestÀllningen du varit med i?
- Seskaröspelen. Nej, vÀnta, jag tar tillbaka det dÀr. Alla pjÀser har sin tjusning.
Att bygga scenen klar för förestÀllningen tar tid. Fyra tekniker frÄn teatern och fyra i bÀrhjÀlpen frÄn den lokala organisatören hÄller pÄ i Ätta timmar den hÀr - första - gÄngen som scenen ska byggas under turnén.
- Det ska gÄ pÄ fem timmar och rivandet pÄ tvÄ, sÀger scenmÀstaren.
Med 30 minuter kvar till förestĂ€llningen tas scenklĂ€derna pĂ„ och det sminkas i de olika rummen. SkĂ„despelarna âsjunger uppâ sig.
Organisationen bakom scenen Àr total.
Under förestÀllningen rÄder nÀstan totalt mörker hÀr. SkÄdespelarna har mÄnga ombyten.Kostymer, skor och rekvisita finns pÄ förhandsbestÀmda platser. SkÄdespelarna ska i princip hitta sina saker med förbundna ögon. De har okanske bara nÄgra sekunder pÄ sig vid klÀdbyten och dÄ vill det till att allt finns pÄ plats.
Det gör det i Kalix. Allt fungerar som det ska och barnen fÄr den förestÀllning de hoppats pÄ.
I pausen fÄr ljusteknikern Peter Sandin hÄlla koll pÄ de unga teaterbesökare som finns kvar i salongen och som hemskt gÀrna vill gÄ upp pÄ scenen och kolla in prylarna.
Det ska ocksÄ sÀgas att barnen sitter som tÀnda ljus under hela förestÀllningen vilket Àr ett mycket gott betyg till ensemblen. Det Àr inte lÀtt för en nioÄring att behÄlla koncentrationen i nÀstan tvÄ timmar.
ââDet underlĂ€ttar sĂ€kert att det Ă€r korta scener, resonerar sĂ€llskapet vid lunchen mellan de bĂ„da förestĂ€llningarna.
Fast Peter Sandin har annat att göra ocksÄ. I taket sitter nÀstan 100 lampor som varje dag ska upp.
Ljudet mÄste ocksÄ vara bra. Olika lokaler har olika akustik.
ââVid det hĂ€r laget kan jag lokalerna ganska bra. Det finns variationer i klangen, sĂ€ger Hasse Eriksson.
I Kalix Àr ljudet inte perfekt nÀr skÄdespelarna inte talar direkt ut till publiken och det Àr nÄgot Hasse Eriksson pÄpekar i pausen.
ââFast det var en bra första förestĂ€llning. Den var bra ljudmĂ€ssigt.
Det Ă€r sallad till lunchen mellan förestĂ€llningarna. StĂ€mningen Ă€r lĂ€ttsam. HĂ€r finns en speciell jargong som kĂ€nns igen frĂ„nâââidrotten.
Det ges och tas.
Anton Raukola har en fysiskt mycket krÀvande roll.
ââJag Ă€r litet trött i skallen, det brukar vara sĂ„ ibland.
Nu vÀntar en mÄnad i buss.
ââLivet pĂ„ turnĂ© varierar kan variera. Speciellt nĂ€r man Ă€r spelledig dagen efter. Ibland kan vi ha knytkalas pĂ„ bussen. Det brukar vara trevligt.
Att turnéra betyder inte bara buss, förestÀllning och annat.
ââJag har köpt öronproppar. Det Ă€r viktigt att kunna sova. Sover man dĂ„ligt sĂ„ Ă€r det tungt att spela. NĂ€r man Ă€r ute pĂ„ turnĂ© Ă€r maten ocksĂ„ viktig. NĂ€r vi gjorde âVittulaâ sĂ„ var vi inte klara förrĂ€n vid halv elva pĂ„ kvĂ€llen och dĂ„ var alla restauranger stĂ€ngda sĂ„ det blev en hel del snabbmat, sĂ€ger skĂ„despelaren Mikael Odhag som ocksĂ„ Ă€r turnĂ©ledare.
FörestÀllningen fick mycket goda recensioner.
Hur pass pÄverkad blir man av recensioner?
ââJag lĂ€ser inte recensioner innan vi spelat fĂ€rdigt förestĂ€llningen, sĂ€ger Roger Storm.
Maja Runeberg Àr ganska tystlÄten under matpausen men desto hörbarare under förestÀllningen.
Ronjas vÄrskrik skÀr nÀmligen genom mÀrg och ben.
ââDet var det första skriket som jag testade. Jag provade nĂ„gra andra men tyckte att det hĂ€r passade bĂ€st.
Det skÀmtas ganska friskt om Majas, förlÄt Ronjas, skrik vid lunchbordet.
ââUngarna brukar sĂ€ga efter förestĂ€llningen. âO, gud vad hon skrek!â.
Kanske kan man kalla Norrbottensteaterns förestÀllning av Ronja Rövardotter för sista skriket.