Bakläxa för skolbygge

Verkstadslinjen vid Kungsfågelns gymnasium i Luleå har sedan invigningen för två år sedan dragits med översvämmade verkstadsgolv, dålig ventilation och bristfälliga utrymmen. Nu, två år efter det arbetet skulle vara slutfört, har byggföretaget Nåiden återanlitats av kommunen för att slutföra det.

Foto:

LULEÅ2008-07-01 06:00
Under sommarlovet är ett antal underentreprenörer i färd med arbetet, som bland annat innefattar omgjutningar och slipning av verkstadsgolvet.
"Slarvgöra"
Anders Nyström är ägare av Ångtvättbilen som i sju omgångar ska diamantslipa betonggolven. Detta för att de ska uppfylla kraven på halkfrihet och renhållning.
- Det är slarvigt gjort. Dom har dragit på någon skitfärg av ekonomiska skäl. Det är trasigt och jävligt, säger Anders Nyström.
Han pekar på hälsoaspekterna av att ha golv där spill blir liggande i pölar och avger ångor.
Nu gjuts golven om och får rännor som dränerar golvet. Oljeavskiljning har också saknats, vilket lett till att giftigt spill gått rakt ut i avloppet.
Herbert Tjärnkvist är vaktmästare på Kungsfågeln. Han visar mellan tummen och pekfingret hur högt vattnet kunde stå i verkstaden: fem centimeter, som måste rakas bort med gummiraka.
Utan toalett
Inte bara elever och lärare har haft undermåliga lokaler. Vaktmästeriet har saknat toalett, omklädningsrum och kök.
Han tycker att arbetsmiljön varit dålig.
- Det har varit jobbigt. Det skulle ha varit tre vaktmästartjänster, men vi har behövt ha fyra och en halv på grund av problemen.
Stefan Vikén, rektor på Kungsfågeln, medger att lokalerna inte hållit måttet.
- Det är en del saker som vi varit förbaskade på, säger han.
Men han vill inte yttra sig i ansvarsfrågan.
Eleverna har saknat omklädningsrum och dusch, samt uppehållsrum. De har bytt om på verkstadsgolvet och fått gå smutsiga till andra lektioner.
Därtill har förrådsutrymmen saknats, och materiel för hundratusentals kronor har legat utomhus där det rostat eller stulits.
I protokollet från slutbesiktningen i september 2006 löper anmärkningarna sida upp och sida ner. Tommy Gabrielsson, som representerade kommunen vid besiktningen, håller med om att felen var många, men säger att de åtgärdats sedan dess.
- De arbeten som görs nu är rena verksamhetsförändringar, säger Tommy Gabrielsson.
Ingen dialog
Huvudarkitekt för Kungsfågeln var Mats Jakobsson vid arkitektbyrån MAF. Någon budget att förhålla sig till fick han aldrig. Inte heller någon direkt kontakt med brukarna, det vill säga personalen på verkstads- och energiprogrammen.
- All kontakt gick genom tekniska förvaltningen. Då blir det också glapp. Det viktiga var att det skulle bli billigt, säger Mats Jakobsson.
Han har inte varit inblandad i projekteringen till de ombyggnader som nu pågår.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om