Arbetsmiljöverket överväger åtgärder mot akutpsykiatrin

Krisen är fortsatt djup vid akutpsykiatrin i Luleå.
En av tre enheter är stängd sedan i somras på grund av personalbrist.
Och efter en inspektion hotar Arbetsmiljöverket med ett föreläggande om åtgärder.

Psykakuten vid Sunderby sjukhus. Sjuksköterskorna har flytt verksamheten efter flera år av problem. Nu överväger Arbetsmiljöverket att gripa in.

Psykakuten vid Sunderby sjukhus. Sjuksköterskorna har flytt verksamheten efter flera år av problem. Nu överväger Arbetsmiljöverket att gripa in.

Foto: Kurt Engström

LULEÅ2013-12-21 05:00

Bristen på sjuksköterskor drabbar stora delar av landstingets verksamhet.

NSD har tidigare skrivit om situationen på akutpsykiatrin, avdelning 32 vid Sunderby sjukhus. 18 sjuksköterskor har slutat de senaste två åren.

Främst på grund av dålig arbetsmiljö, men den dåliga löneutvecklingen är också en faktor.

Det var i april som Vårdförbundet fick nog. Skyddsombuden gjorde en anmälan till Arbetsmiljöverket om en lång rad missförhållanden och ville att myndigheten skulle gripa in.

– Vi har försökt föra en dialog under många år utan framgång, säger Stina Folkesdotter Ek, ledamot i Vårdförbundet Norrbottens styrelse.

Arbetsmiljöverket har i slutet av november underrättat landstinget att man överväger ett föreläggande om åtgärder och vill ha ledningens syn på en lång rad punkter. Kritiken, som framkommit efter samtal med personalen, ser ut så här:

Skötare rekryteras i stället för sjuksköterskor, eftersom det är svårt att få tag på sjuksköterskor.

Oklarheter i ansvars- och arbetsfördelningen mellan sjuksköterskor och skötare.

Oklarheter om vilka arbetsuppgifter som sjuksköterskor förväntas utföra.

Sjuksköterskor upplever frustration och stress i arbetet, eftersom de inte hinner med sina arbetsuppgifter. Arbetsbelastningen är hög. Vakanshållning och svårigheter att rekrytera har medfört minskad bemanning.

De sjuksköterskor som anställs saknar ofta vidareutbildning i psykiatri

Sjuksköterskorna arbetar ofta övertid för att täcka upp bemanningen. Därmed får de inte den återhämtning de behöver.

Det finns stora brister i samarbetet mellan närmaste ledningen och sjuksköterskorna.

Myndigheten skriver: "Arbetsmiljöverket bedömer att arbetsförhållandena för sjuksköterskorna är förenat med olämpligt stora fysiska och psykiska påfrestningar bland annat på grund av det finns brister i anpassningen mellan arbetsmängd och rådande sjuksköterskebemanning på avdelningen".

Vårdförbundet menar att både patienter och anställda får lida för situationen.

– Sjuksköterskorna är under hård press. Det finns också brister i kompetensen. Möjligheterna att utföra en patientsäkert arbete har blivit mycket sämre, säger Stina Folkesdotter Ek.

I somras stängdes en av tre enheter på grund av personalbrist, vilket innebär att åtta vårdplatser försvunnit.

– Patienter blandas i större grad än tidigare. Missbrukare och utåtagerande personer blandas med lättvård, vilket inte är bra, säger Stina Folkesdotter Ek.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om