Advokaten rasar
Advokat Johnny Sjöberg får inte ta del av förundersökningen som friar de två poliser som i slutet av september förra året sköt en 23-årig man med två skott.- Jag kan inte låta bli att tänka att åklagaren vill skyffla något under mattan, här finns ett lik i garderoben, säger Johnny Sjöberg.
Advokat Johnny Sjöberg är irriterad över att han inte får ta del av nedlagda förundersökningen angående skottlossningen på Porsön i september. Foto: PÄR BÄCKSTRÖM FOTO: Pär Bäckström
Foto: Pär Bäckström
När polisen skulle övermanna 23-åringen utbröt ett mindre inferno - skott från bland annat ett automatvapen ven genom luften. Hus och bilar träffades av kulor. Uppskattningsvis sköt poliserna drygt 20 skott varav några kulor hittades i rakt motsatt riktning än mot gärningsmannen.
Lade ner förundersökningen
Den 15 november beslutade vice chefsåklagare Pär G Lindell, vid riksenheten för polismål i Umeå, att de två poliser som skjutit inte hade gjort sig skyldiga till tjänstefel och lade därför ned förundersökningen.
Beslutet att lägga ner förundersökningen gjorde att 23-åringens försvarare, advokat Johnny Sjöberg, överklagade beslutet till nästa instans. Samtidigt påtalade Sjöberg vikten av att han skulle få ta del av den nedlagda förundersökningen.
I måndags fick han ta del av förundersökningen, dock i kraftigt reducerat skick.
- I princip allt är hemligstämplat, säger Johnny Sjöberg.
- Jag har fått förhör med min klient, ett läkarutlåtande där i och för sig läkaren säger att min klients skador var livshotande. Jag har också fått några meningslösa bilder.
Han är mäkta irriterad över ärendets handläggning.
- Hur i hela friden ska jag kunna föra min klients talan om jag inte får ta del av utredningen.
Att Johnny Sjöberg inte får läsa utredningen väcker onda aningar hos advokaten.
- Jag kan inte låta bli att tänka att åklagaren försöker skyffla något under mattan, säger Sjöberg.
Har överklagat
Johnny Sjöberg har fått en förteckning över de delar som är hemligstämplade, däribland tio vittnesförhör samt förhören med de två poliserna.
- Hur ska jag veta vilka vittnen jag ska kalla, frågar han sig.
Johnny Sjöberg säger att han är villig att beläggas med yppandeförbud om han bara får ta del av utredningen.
- Nu har jag i alla fall överklagat till kammarrätten i Stockholm där jag yrkar att få ta del av hela utredningen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!