500 miljarder kronor ska investeras
Investeringar i mastodontformat väntar i Barentsområdet. Enbart i Norrbotten, finska Lappland och norra Norge rör det sig om mastiga 500 miljarder kronor. Det här framkom vid ett företagarseminarium i går.
80 procent av tänkta investeringar, eller 400 miljarder, verkligen blir av, säger Ulf Nilsson, verksam vid norska Företagarna och den som sammanställt investeringsplanerna.
Han pekar dessutom på vad som är på gång i den del av Ryssland som tillhör Barentsområdet.
- Troligtvis rör det sig om investeringar på samma nivå, alltså runt 500 miljarder kronor. Det är frågan om oerhört mycket pengar.
180 säkra
Jan Nilssons sammanställning visar att "säkra" investeringar på runt 180 miljarder kronor är att vänta i Norrbotten.
Gruvsektorn kommer att svara för 60-80 miljarder kronor. Här är inräknat det som planeras i Pajala.
Energisatsningar, som vindprojektet i Markbygden, svarar för ytterligare 80 miljarder kronor. Det finska inveteringsbidraget, som kommer att uppgå till drygt 40 miljarder kronor, gäller främst transportsektorn.
Norrmännens bidrag, och här handlar det inte helt oväntat om utvinning av olja och gas, är på 185 miljarder kronor.
Företagarråd
För att få del av kakan har länets småföretagare inlett ett nära samarbete med sina kollegor i finska Lappland och norra Norge. Vid gårdagens seminarium bildades ett företagarråd där de tre länderna ingår. Kjell Hjelm, chef för Företagarna i länet, ser det här som ett helt nödvändigt steg.
- Små och medelstora brukar väldigt lätt hamna på efterkälken när det är frågan om stora investeringar men genom det här rådet skapas ett nätverk som gör att företagare tillsammans kan gå in och tävla om stora upphandlingar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!