Reglerna för sjukpenning och sjukersättningen förändrades vid årsskiftet utförsäkrades.
I och med reformen ska stort antal långtidssjuka ska ut i arbete eller studier och erbjuds arbetslivsintroduktion på tre månader av Arbetsförmedlingen.
Många av de som drabbats av förändringen har varit oroliga och hört av sig till de fackliga organisationerna.
- Vi har tagit emot samtal för medlemmar som varit desperata. Det är människor som är sjuka sedan lång tid och som nu helt hux flux bedöms friska och ska ut i arbetet, säger Sari Lindvall, ombudsman vid IF Metall i Luleå.
Förtvivlade medlemmar
- Folk är förtvivlade. De kan inte gå tillbaka till sitt tidigare arbete på grund av sjukdom. Nu ska gå till något lättare arbete på arbetsmarknaden och var finns de jobben? Vad händer med dem om de inte får något? De vill ju inte gå till socialen efter ett långt arbetsliv, det känns inte bra, säger Inga-Britt Svensson, ombudsman för Kommunal i Norrbotten.
Robert Bernhadsson, chef för Arbetsförmedlingen i Luleå, säger att ungefär 125 personer är inskrivna i arbetslivsintroduktionen i Luleå.
- Det känns bra och viktigt om vi kan hjälpa någon tillbaka till arbetslivet eller till studier. Det är bra för individen och inte minst för samhället. Vi har en generationsväxling framför oss och arbetskraft kommer att behövas.
Samtalen viktiga
De som går introduktionen deltar i den omfattning de kan och orkar. Insatserna bestäms utifrån personernas förutsättningar.
- Tanken är att det ska bli en bra start. Vi har träffat de här personerna tillsammans med försäkringskassa. Nu fortsätter vi samtalen individuellt under januari. Efter samtalen har vi en bra bild av vilka insatser de här personerna behöver och vill ha.
Det viktiga är att ha bra samtal, säger Bernhadsson
- Om de säger att de inte orkar så är det det som gäller.
Över 500 drabbas
Enligt statistiken hade Norrbotten vid årsskiftet drygt 500 personer som blir av med sin sjukpenning eller si tidsbegränsad sjukersättning.
- Facit om hur många som utförsäkrats, hur det gått för de som går till arbetslivsintroduktionen, och hur många som återflödat till sjukförsäkringen, kommer efter sommaren, säger Bertil Thorslund, analytiker vid Försäkringskassan.
Ska utredas
Enligt honom kommer det att utredas vad som hänt de utförsäkrade som inte gått till Arbetsförmedlingen.
- De finns vare sig hos Försäkringskassan eller hos Arbetsförmedlingen, men vi vet ju vem de är. Vi kommer att gå ut med en förfrågan till dem varför de gjort valet att inte gå till Arbetsförmedlingen, hur de försörjer sig och hur de uppfatta Försäkringskassans agerande, säger Bertil Thorslund
500 drabbades av nya sjukförsäkringsregler
Vid årsskiftet utförsäkrades drygt 500 personer från sjukskrivning och sjukersättning i Norrbotten.Av dem är 320 inskrivna i den nya arbetslivsintroduktionen. Vad resterande 180 gör finns ännu ingen samlad bild av.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!