Bakgrunden till rekryteringen är regeringens förslag om garantitillägg som finns med i vårpropositionen.
– Vi får medel för att förbereda inför garantitillägget och vi anställer – inte bara för garantitillägget – 240 personer på vår avdelning, vi som håller på med Pensionsmyndighetens olika förmåner: allmänpension, bostadstillägg och efterlevandepension.
100 av dessa kommer alltså att placeras i Luleå och när rekryteringen är genomförd kommer omkring 250 personer att finnas på Luleåkontoret.
– Vi har bedömt att Luleå är en intressant tillväxtort och vi håller på att bygga ett nytt kontor ute på universitetsområdet. Det ska stå klart 2023 och i grund och botten bedömer vi Luleå som en intressant ort för vår tillväxt.
Garantitillägget kommer att hanteras som en del av den allmänna pensionen och ska ges till pensionärer med lägst inkomst. För den pensionär som får upp till 11 846 kronor i månaden innebär förslaget ett garantitillägg på 1000 kronor i månaden. Regeringen räknar med att totalt en miljon pensionärer får en förstärkning av sin ekonomi med i genomsnitt mer än 750 kronor i månaden med tillägget. Den första utbetalningen är tänkt att komma i augusti.
– Det är ingen egen förmån som kräver handläggning utan ett automatiskt beslut, vad jag förstår, men vi räknar med att det kommer att komma frågor kring det här och sedan påverkas bostadstillägget och där kommer vi se en kontinuerligt större volym över tid.
Beslutet om garantitillägget ska fattas av riksdagen den 13 juni, men högeroppositionen är kritiska till förslaget och det är ännu osäkert om det kommer att gå igenom. Det hänger på om Centerpartiet väljer att lägga ned sina röster eller röstar emot regeringens förslag.
– Vi har inga indikationer på någon besparing när det gäller vårt anslag så vi planerar efter det som är känt och det vi har fått till oss. Det är vår uppgift att förbereda det här. I övrigt har vi inga åsikter om vad regering och riksdag beslutar.
Intresset för tjänsterna har varit gott, uppger Forssten.
– Ansökningstiden går ut på söndag den här veckan och så här långt har vi ungefär 110 sökande och erfarenhetsmässigt brukar hälften eller två tredjedelar komma in dagarna innan. Normalt sett när vi söker folk har vi ungefär 200 till 300 sökande. Så vi är attraktiva inom vårt segment.