Bildextra: Här lyfter skoterprofilen: "Häftigt"

Han såg sina förebilder klättra i berg och hoppa från höga klippavsatser med sina snöskotrar i Slednecksfilmerna. I dag är Johan Forsberg själv influencer – och har fått köra med flera barndomsidoler. "En liten grabb från en liten by har fått se hela världen och vara med de största i branschen – det är häftigt", säger han.

Riksgränsen är ett av favoritställena att köra på tack vare snötillgången.

Riksgränsen är ett av favoritställena att köra på tack vare snötillgången.

Foto: Johan Hisved

Livsstil & fritid2021-03-22 19:00

– Jag såg skoterfilmer när jag var mindre och det såg så roligt ut och sen har allt bara vuxit. Det har gått så jäkla fort.

Nu är Johan Forsberg från Kalix förvisso 38 år gammal när han säger det. Men det har ändå hänt mycket under de senaste åren. Från att ha tagit lite bilder från skoterutflykter med polarna – till att få upptäcka världen med de bästa åkarna i branschen.

– Jag startade instagramkontot 2014-15, där någon gång. Indirekt blev det en tävling mellan oss kompisar och vi krigade lite om att få följare och att synas. Nu några år senare har jag blivit en av de större i min genre.

Vad är det han gör egentligen, då?

Det började med att han åkte ut och körde, filmade och tog bilder på kompisgänget som körde skoter. Sedan tog ett företag som tillverkar skoterkläder kontakt med honom och då började han marknadsföra företaget i utbyte mot kläder. Sedan har det vuxit och han har fått större och större sponsorer. I dag får han sitt skoterintresse betalt av företag som vill synas i hans kanaler.

– Vi har ett familjeföretag, en svetsfirma som är min huvudsakliga inkomst. Skoteråkningen hjälper definitivt till att göra andra saker som jag tycker om att göra, som att resa. Man kan säga att det här har tagit bort kostnaderna för skoterintresset.

undefined
Johan Forsberg från Kalix har kunnat få sitt skoterintresse betalt sedan han slog igenom på sociala medier.

Du har kört med Slednecksåkare?

– Det var ganska flummigt. Chris Burandt släppte en egen film varje år, han försöker lära ut sätt som han kör skoter på. Jag köpte den filmen på nätet och skrev ett meddelande till honom och bad om en signering. Han svarade att jag kan komma och köra med honom istället. Han brukar ändå ta 15-20 000 kronor om dagen på hans kurser, men han bjöd mig på det om jag fixade resan dit själv.

Det var en förebild för dig?

– Det är det fortfarande. Det är helt surrealistiskt att få hänga och köra med någon man såg upp till som liten. Jag blev starstrucked av att träffa honom. Men vi fick bra kontakt och efter det där har jag hjälpt honom att sälja in koncept till svenskar, så jag har åkt tillbaka med två större gäng från Sverige. Vi var tolv pers till Kanada med ett gäng och en gång i USA också. Jag hjälpte honom att nå en ny kundkrets.

Slednecksfilmerna var fyllda med stora hopp och trickkörning med skotern.

– Det var de filmerna många tittade på då, man behövde inte vara skoterintresserad för att fastna för det och tycka att det var häftigt.

– När jag började filma var det också för att hoppa som de stora grabbarna, men det där har också förändrats lite med industrin. Då var det mest kortmaskin och stora hopp. Nu är det mera att åka runt och göra piruetter bland träd i branta backar.

Lite mer tillgänglig körning?

– Ja, något som fler kan inspireras av, istället för att bara göra galna hopp från ett stort berg.

Det har blivit en del resor för att köra i USA, Kanada och även i Ryssland. Men Norrbotten duger alldeles utmärkt, även för Johan Forsberg.

– Riksgränsen är den absolut mäktigaste körningen vi har i Sverige. Det är så stora, spetsiga berg och man kan komma högt upp, se sig omkring i 360 grader och bara se bergstoppar överallt. Det är branta miljöer och mycket snö. Jag åker alltid dit och kör säsongsavslutningen. Men jag brukar åka mycket i Arvidsjaur, Arjeplog och på andra ställen också där vi har vackra vyer, säger Johan Forsberg och fortsätter:

– Jag sitter och håller koll på SMHI sex-sju gånger om dagen för att se var jag ska åka nästa gång. Jag stiger upp tidigt på morgonen, packar in grejerna i bilen och åker iväg några timmar för att komma till ett ställde där det är bra att köra och så kör jag hela dagen, filmar och fotar och sen hem på kvällen för att hinna umgås med dottern.

Nu har du företag för det här, du växer på sociala medier. Vad blir nästa steg?

– Jag har några fler platser på jorden som jag skulle vilja köra skoter på, till exempel Japan och Chile. Så det hade varit kul att kunna kryssa av på min bucketlist. Sen hoppas jag att kan ge lite av mitt snöskoter intresse till min ett årliga dotter som kommer få sin första egna skoter nästa vinter. Annars har jag inga direkta planer för framtiden utan kommer utan kommer försöka ta det som det kommer och köra skoter så länge jag kan och tycker det är roligt.

undefined
Johan Forsberg, här i Riksgränsen, har lyckats ta skoterintresset vidare till att bli en av Sverige största skoterinfluencers på sociala medier.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!