Kommunen slår tillbaka kritiken från LKAB

"Det går för sakta" säger LKABs tidigare ordförande Sten Jakobsson om arbetet med stadsomvandlingen. Kirunas kommunledningen slår tillbaka och säger att Jakobsson inte är insatt.

LKAB. Kommunen slår tillbaka LKABs kritik om att stadsomvandlingen går för långsamt och säger att ordföranden inte är insatt i frågorna.

LKAB. Kommunen slår tillbaka LKABs kritik om att stadsomvandlingen går för långsamt och säger att ordföranden inte är insatt i frågorna.

Foto: Per Lundström

KIRUNA/Uppdaterad2017-04-28 10:12

Kirunas kommunalråd Kristina Zakrisson (S) säger att de inte har fått några sådana signaler tidigare från LKAB.

– Det är inte riktigt samma sak att planera ett samhälle med politiska beslut i en demokratisk ordning som att ta beslut om produktion i ett företag så man kanske inte riktigt har förstått varandra. Men jag tycker att han borde ha tagit kontakt med styrelsen i saken istället för att uttala sig i media innan han avgår, säger Zakrisson.

LKABs avgående ordförande Sten Jakobsson kritiserade Kiruna och Gällivare kommuner för att arbetet med stadsomvandlingen går för långsamt och sa efter årsstämman till Norrbottens media att kommunerna har brustit i sitt eget ansvar.

– Det går för sakta. LKAB ersätter det vi skadar, vatten, avlopp, el och gator med mera men för att det ska kunna byggas nya fastigheter krävs att kommunerna är ute i ett mycket tidigare skede med detaljplanerna och infrastruktur för småindustri, handel och bostäder.

Zakrisson är förvånad över uttalandet och säger att den avgående styrelseordförande kan ha haft ett behov av att uttrycka något negativt då han slutade.

– En ordförande i en styrelse är inte så involverad i de här frågorna utan folk på lokalt plan. Jag tog inte jättehårt på kritiken och upplever inte att det är den gängse bilden. Men det är ett stort projekt så det är inte konstigt att det uppstår irritation.

Detaljplanerna och markanvisningsavtalen till nya centrum ska vara klara till sommaren så allt följer planeringen säger Zakrisson.

– Har vi inte börjat bygga i något av kvarteren i nya centrum nästa sommar hade man kunnat säga att vi var försenade men där är vi inte, och LKAB ska bygga dessutom bygga två kvarter själva så jag utgår ifrån att de tar det ansvaret.

LKABs vd Jan Moström håller med i Jakobssons kritik och menar att kommunerna måste öka tempot då det kommer att bli ett problem om det inte finns områden att flytta till.

Zakrisson säger att hon har en viss förståelse för att Moström säger att tempot måste öka just vid den här tidpunkten.

– När vi påbörjade stadsomvandlingen var det väldigt bråttom från LKABs sida. Efter något år gick det inte fullt lika fort, och nu går det lite snabbare igen. Men en samhällsplanering kan inte anpassas efter hur sprickbildningarna går och därför bör vi alla ha ett mål om årtal. Det går inte att svänga från ett år till ett annat, säger Zakrisson.

Även kommunchefen Peter Niemi är oförstående till uttalandet från Jakobsson och menar att de inte har fått några som helst indikationer tidigare.

–  Nej, absolut inte. Jag är mycket förvånad att han som avgående ordförande gör ett sådant uttalande. Den informationen borde vi i sådana fall ha fått från LKAB på tjänstemannasidan. Vi har en fastställd tidsplan som följs och det är ju bara att titta på allt som är genomfört och genomförs just nu och planerad byggstart är till sommaren 2018.

Niemi tycker att kommunen har ett bra samarbete med LKAB, men anser som Zakrisson att planeringen kan behöva bli bättre.

– Vi måste kanske ha bättre planeringshorisonter med det jobbar vi med gemensamt samt för en långsiktighet. Men sett till att vi inte skulle ha fullföljt det vi har planerat förstår jag inte alls vad han syftar till, säger Niemi.

ulrika.huhtaniska@norrbottensmedia.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om