Stenmark ska lyfta Kiruna

Kiruna IF ska nå allsvenskan med hjälp av acceptans – och en stor målvaktstalang. NSD mötte Arvid Stenmark i Lombiahallens katakomber.

Talang. 20-årige Arvid Stenmark är Kiruna IF:s målvakt. Den unge västerbottningen hade en bra säsong ifjol – och blir viktig i kampen om en av platserna                              i nästa säsongs hockeyallsvenska.

Talang. 20-årige Arvid Stenmark är Kiruna IF:s målvakt. Den unge västerbottningen hade en bra säsong ifjol – och blir viktig i kampen om en av platserna i nästa säsongs hockeyallsvenska.

Foto: Jonas Andersson

KIRUNA/ISHOCKEY2014-09-19 10:30

20-årige Arvid Stenmark var en starkt bidragande orsak till att Kiruna slutade trea i division I norra och nådde playoff två förra säsongen. Den Skellefteåbördige målvakten stod 38 matcher i serien och noterades för den fina räddningsprocenten 93,4.

När Kiruna nu storsatsar för att nå hockeyallsvenskan spelar Stenmark en viktig roll.

– Det är klart, målvakten är en av de viktigaste rollerna. Men nu har vi två riktigt bra målvakter i både mig och Filip (Hjort), så om inte den ena presterar lär väl den andra prestera, säger Arvid Stenmark.

Konkurrensen mellan de två burväktarna ska få den talangfulle västerbottningen att lyfta ytterligare.

– Det blir mer tävling av det, på isen blir det att man verkligen tävlar om det varje tävling. Man vet att om jag inte presterar nu kommer jag knappast få stå sedan heller.

Stenmark var inte självskriven etta förra säsongen heller. I inledningen av säsongen konkurrensutsattes han av Simon Nordh, som sedan lämnade och ersattes av den förre Färjestadsmålvakten Andro Michel.

Men Arvid Stenmark höll utmanarna stången, tog hand om förstaspaden och svarade för en riktig succésäsong. Till den kommande säsongen känner han sig ännu bättre.

– Framför allt nu under sommaren, fysiskt. Den fysiska biten. Jag har blivit mer uthållig, starkare och sådant där. Men det svårt att säga hur man har utvecklats nu, det har bara gått en och en halv månad. Men det kommer.

Precis som för utespelare är det av stor betydelse för en målvakt att vara stark rent fysiskt.

– Den är riktigt viktig. Stå i ett boxplay i 90 grader typ i två minuter, det är tufft.

Den kommande säsongen utökas SHL från 12 till 14 lag. Det innebär att även hockeyallsvenskan måste fyllas på underifrån. I kvalserien till näst högsta serien kommer fyra av sex lag ta sig upp från hockeyettan. En unik möjlighet Kiruna förstås vill utnyttja.

– De är goda. När du väl är i kvalserien är oddsen på vår sida, säger Arvid Stenmark om lagets chanser att gå upp i allsvenskan.

Han tycker att årets Kiruna IF har en annan spetskompetens än förra säsongens upplaga.

– Det är mycket yngre folk, unga hungriga. Plus att vi har de här bästa spelarna.

Men kampen om topplaceringarna blir tuff. Stenmark nämner sex lag som kan gå upp – bland andra Piteå och Kalix. Och viktigast är att slå just länsrivalerna.

– Vi möter varandra mest av alla lag, så det blir lite derbykänslor. Det är extra roligt.

Kiruna IF

Grundad: 1988.

Hemmaarena: Lombiahallen.

Tränare: Robert Lahti.

Framträdande spelare: Joni Liljeblad, Arvid Stenmark, Tomi Mustonen.

Så gick det i fjol: Trea i division I norra, utslaget i playoff två mot Tingsryd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om