Det gäller området som kallas för Saurussuanto. Företaget Euroasian Minerals Sweden vill undersöka om marken har fyndigheter av koppar och guld. Länsstyrelsen i Norrbotten har yttrat sig i frågan och pekat på att hela området ligger inom ett naturreservat och Natura 2000 område och nämner Kaitum fjällskog och Aptasvare fjällurskog. Länsstyrelsen skriver också att undersökningsområdet berör renflyttleder som är av riksintresse.
- Det är vårat vinterbetsområde, säger Tor-Erik Huuva, ordförande i Leavas sameby.
– Vi tycker illa om alla undersökningstillstånd. Det ligger som ett hot över samebyn och kan vara grunden till nya gruvor i framtiden.
Hopplös situation
Samebyn kommer ta tydligare ställning i frågan om och när företaget Euroasien Minerals Sweden lämnar in en så kallad arbetsplan.
- Då går allt in i en ny fas. Så länge det är ett undersökningstillstånd är det svårt att få det avstrykt.
Mats Berg är ordförande för Girjas sameby.
- Det här är en hopplös situation. Vi har ingen real makt att säga nej. Det här området är viktigt för vår sameby, vi har fyra olika vintergrupper som är beroende av vinterbete, samtidigt är det flera företag som har tillstånd i samma område.
Del i ett i en process
Linda Ylivainio är jurist vid Bergstaten i Luleå. Enligt henne är det inget konstigt med att bevilja undersökningstillstånd i ett naturreserverat.
Frågan om undersökningsarbete eller om det är tänkt att bedrivas i ett naturreservat, ingår nämligen inte i prövningen av om ett undersökningstillstånd ska beviljas.
Ett undersökningstillstånd kan ses som ett steg i en längre process. Sedan 2005 krävs för undersökning av mark dels ett undersökningstillstånd och en gällande arbetsplan, som i sin tur prövas mot gällande lagstiftning.
- Ett undersökningstillstånd ger ensamrätt att kartlägga berggrundsgeologin inom det aktuella området med syfte att ta reda på om det finns en fyndighet, hur den i så fall är beskaffad, dess storlek och eventuella brytvärdhet. Ett undersökningstillstånd ger också företräde till bearbetningskoncession av en eventuell fyndighet, säger Linda Ylivainio.
Fram till och med den tionde december kan beslutet överklagas till förvaltningsrätten i Luleå.