Men mildvädret satte stopp.
– Vi behöver åtminstone en vecka, tio dagar av snötillverkning för att bli klara, säger Toni Franz som är arbetsledare och backchef i Luossavaarabacken.
Men det är ingen panik säger han, det är ganska tidigt ändå och de tror att de är igång i november.
Och de har redan fått in förfrågningar från träningsgrupper som letar snö men det är inte det viktigaste för backen.
– Vi är en anläggning som främst är till för Kirunaborna och allmänheten här, säger Toni Franz.
De arbetar hela tiden på att förbättra för utförsåkningen – belysningen i backen har de arbetat med under tre års tid. I sommar har de satt upp ytterligare stolpar för att få ännu mer belysning i vissa delar av backen. Snökanonsystemet är också utökat med fler strömuttag i backen för att kunna sätta ut fler kanoner och kunna tillverka snö snabbare. Några klagomål från allmänheten på att det blir kyligt i luften när kanonerna går hör de ingenting av.
– Det är snarare så att folk undrar om vi inte kör och det är ju positivt, säger Toni Franz.
En nyhet för i år är att de jordmassor som legat en bit bortanför barnbacken nu kommer att förvandlas till en pulkabacke för allmänheten. En annan nyhet är att det kommer finnas en liten värmestuga i närheten av barnbacken.