Reinhold Brynefall, mer känd i Kiruna som ”Sko-Relle”, har utvecklat en toalettpappershållare för funktionshindrade. Just nu håller han på att installera sin uppfinning på Kiruna Sjukhus.
– Det här är en nystart av rehabiliteringen av vårt sjukhus, säger Brynefall.
Sedan tidigare finns hållaren på Gällivare sjukhus och Sunderby sjukhus. Konstruktionen av hållaren funderade han ut 2007 när ha satt på älgpasset.
– Jag klurade ut det här och hade med penna och satt på passet och ritade det där och då kom den där idén, säger Reine Brynefall.
Han har lagt ned mycket tid och tankekraft på sin konstruktion och vill att den ska tillverkas i länet.
– Jag är sån där patriot. Varför ska vi dra iväg det till Kina eller Japan? Jag har inte velat dra iväg med mina produkter. Jag vill ha dem i närområdet, åtminstone i Norrland, säger Brynefall.
Brynefall menar att ett stort problem på toaletter på sjukhus och andra offentliga inrättningar är att människor stjäl toalettpapper och har därför utvecklat ett lås för toalettpappershållaren.
– Jag tycker att framförallt på handikapptoaletter. Ta inte med toalettpapper för de personerna som är handikappade har nog svårt att ta toalettpapper och finns det då inget så är det åt pepparn, säger Brynefall.
Brynefall drivs av att hjälpa andra och framförallt att hjälpa människor med funktionshinder.
– Det är så roligt att göra det här, säger han.