Socialchefen lämnar: ”Valt själv att inte förlänga”

Kirunas socialchef Mona Holmström slutar. Kommunen ska snart börja rekrytera en ny förvaltningschef. ”Vi behöver ha en ledare som är modig och tydlig”, säger Susanne Hägglund, tf kommunchef.

Socialchefen Mona Holmström lämnar Kiruna kommun.

Socialchefen Mona Holmström lämnar Kiruna kommun.

Foto:

Kiruna2024-02-06 12:59

Socialförvaltningen har en tuff situation, med sparkrav och lokalbrist. Nu slutar chefen Mona Holmström och har redan lämnat kommunen. 

– Hon har fått erbjudande om att förlänga med tretton månader men har valt att inte göra det, säger Susanne Hägglund, tf kommundirektör. 

Veronica Fagervall, verksamhetschef för hälso- och sjukvårdsavdelningen, går in som tf socialchef, och Kiruna kommun ska nu ut och rekrytera.

– Vi behöver en ledare som är modig och tydlig, det kommer krävas hårt arbete med tanke på de utmaningar som vi står inför, säger Susanne Hägglund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!