Siv Holma: Förslaget andas kolonialism
Förslaget att flytta anslagen för konservering av historiska föremål från Kiruna till Stockholm andas kolonialism.Det anser vänsterpartisten Siv Holma.
Statens museikoordinator Christina von Arbin föreslår att konservering av papper och metall i stället bör ske vid de nationella institutionerna i Stockholm.
Stödområde
Siv Holma har i egenskap av ordförande i riksdagens kulturutskott följt turerna. Hon refererar ett replikskifte av kulturminister Lena Adelsohn-Liljeroth (m) som avlutades enligt följande:
"Vi kan bara konstatera att Kiruna är en region som går för högtryck, och där finns i princip ingen arbetslöshet."
Enligt Siv Holma speglar detta synen på norra Sverige som ett stödområde. Och när stödet inte längre behövs gör pengarna bättre nytta i Stockholm.
- Utredningens förslag har konkretiserat vad kulturministerns uttalande betydde. Hela von Arbins förslag andas gammal kolonialistisk syn på norra Sverige, säger hon.
Oberoende utredning
Siv Holma säger att hon förväntar sig att Kirunas vice kommunalråd Hans Swedell (m) tar kontakt med kulturministern i frågan.
Hans Swedell svarar att det har han redan gjort, nämligen före jul när han fick rapporter om hotet mot Föremålsvården.
- Jag skrev till henne att vi har förståelse för om man måste rationalisera, men att det är olyckligt om det drabbar de arbetshandikappade.
Enligt Swedell var en direkt följd av brevet att Ingrid Eiken, statssekreterare vid kulturdepartementet, kom till Kiruna för samråd och diskussioner. En indirekt följd var att man beslutade om en oberoende utredning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!