Det är pelletskylaren vid LKAB:s pelletsverk KK2 i Kiruna som ska få en ny anläggning för stoftrening. Den överskottsenergi som tas upp i anläggningen kommer användas för uppvärmning av pelletsverket i stället för att, som tidigare, blåsas ut genom en skorsten.
– Det är första gången man väljer den här typen av lösning. Det är egentligen ingen ny teknik, den har bara inte använts på den här typen av anläggningar förut, säger Patric Sandberg på Rejlers, som leder projekteringen.
Huvudsyftet med den nya stoftreningen är att förbättra arbetsmiljön och luftkvalitén inne i pelletsverket samtidigt som man minimerar energianvändning och stoftutsläpp till omgivningen. Och så blir service och underhåll enklare.
– Vi räknar med upp emot 75 procent lägre utsläppsnivå mot i dag. Den nuvarande anläggningen klarar miljökraven men med den nya kommer man ligga långt under myndigheternas gränsvärden.
– Samtidigt får vi en energibesparing på 4 500 till 5 000 megawattimmar vilket ger minskade koldioxidutsläpp med ungefär 600 ton per år, i och med minskad oljeförbrukning, säger Patric Sandberg.
Han började arbeta med en förstudie under hösten och i dag är man i slutfasen av projekteringen. Anläggningen kommer uppföras nästa vinter och tas i drift våren 2018.
– Jag har jobbat mycket med stoftrening och gjort många utredningar på värmeåtervinning från stoftrening genom åren. Det känns roligt att vi äntligen får till detta i ett skarpt läge, säger Patric Sandberg.
Anders Björnström, sektionschef vid LKAB, har höga förväntningar på den nya anläggningen.
– Det är med stor glädje som vi ser projektet växa fram. Att vi får en bättre miljö i verket och att vi bygger för värmeåtervinning som ger mindre koldioxidutsläpp känns jättebra. Det är ett stort projekt för oss i pelletsverket KK2 som vi alla följer med stort intresse, säger han.