Övre Soppero skola protesterade

När Kultur- och utbildningsnämnden i Kiruna skulle ha möte på torsdagen möttes de av upprörda elever, föräldrar och lärare från Övre Soppero skola.

ÖVRE SOPPERO. Det var både elever, lärare och föräldrar från Övre Soppero som kommit till Kiruna stadshus för att uppvakta politikerna.

ÖVRE SOPPERO. Det var både elever, lärare och föräldrar från Övre Soppero som kommit till Kiruna stadshus för att uppvakta politikerna.

Foto: Anna Broberg

Kiruna2015-04-23 11:48

Med färgglada plakat och väl pålästa åsikter visade de tillresta vad de tycker om det förslag på omstrukturering av Kiruna kommuns skolor som skolledningen lagt fram. Förslaget innebär att Övre Soppero skola avvecklas och eleverna får gå i skolan i Karesuando dit de har fem och en halv mil.

– Nu har vi höga förväntningar på er politiker. Ni ser vilka pendlingsavstånd vi drabbas av, säger Anna Blind som både är lärare på skolan och förälder.

Övre Soppero skola har 14 elever. Flera av dem reser redan nu för att ta sig till Övre Soppero och skulle få ännu längre till Karesuando – tio mil enkel resa för en av dem.

Sofia Svonni är en av lärarna på skolan. Hon säger att de fick veta i januari att det ska göras en ny skolstruktur.

– Vi skulle utvärdera vår skola. Sedan kom smällen. Det kom som en chock att skolan är nedläggningshotad. Att lärarna har fått vara delaktiga det är lögn, säger hon.

Hon ifrågasätter utredningen som säger att en av de fyra deltidsanställda lärarna på skolan saknar behörighet. Det stämmer inte. Hon undrar också hur barn med särskilda behov ska få det bättre.

– Hamnar barn med särskilda behov i en stor klass försvinner de lätt, säger hon.

En annan farhåga är att lärarna inte kommer att orka med att ha stora klasser. Själv ser hon inte det som ett alternativ.

– Jag har sagt att stängs Övre Soppero skola då finns det bättre arbeten med högre lön och bättre arbetsvillkor som jag hellre pendlar till.

Poltikerna i Kultur- och utbildningsnämnden fick en skrivelse från lärarna på Övre Soppero skola och en skrivelse från föräldrarna.

– Vi kommer att lusläsa alla remissynpunkter, säger Kultur- och utbildningsnämndens ordförande Roger Suup (S).

Margaretha Haapalathi är förälder och arbetar på Övre Soppero skola. Hon har också arbetat på skolan i Vittangi och tagit emot barn som pendlat långt från byarna. Hon kan berätta om trötta barn som rest på farliga vintervägar.

– Det kan förstöra för all framtid. Barn orkar inte med skolan och får kanske inte fullständiga betyg, säger hon.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om