Nya rakethallen börjar ta form

Planen var att Kiruna skulle få två nya idrottshallar under 2012. Raketskolans nya gymnastiksal är på god väg att byggas upp. Men den planerade fotbollshallen kan bli två år försenad.

Här växer den nya Rakethallen fram. Invigningen blir till hösten samtidigt som den nya Raketskolan tas i bruk.FOTO: Maria Unga

Här växer den nya Rakethallen fram. Invigningen blir till hösten samtidigt som den nya Raketskolan tas i bruk.FOTO: Maria Unga

Foto: Maria Unga

KIRUNA2012-01-17 06:00

Nedanför Raketskolan växer just nu den nya idrottshallen fram. Den byggs som en separat suterrängbyggnad intill fotbollsplanen och ska börja användas till hösten.

Ingemar Aho är avdelningschef på sporthallen och även involverad i planeringen av den nya Rakethallen.

Aktiva Kirunabor
- Det kommer att bli en enormt fin hall. Golvytan blir större än sporthallens a-hall med läktare på ena sidan som rymmer ungefär 400 sittplatser, säger han.

Just nu är det trångt i Kirunas idrottshallar och den nya gymnastiksalen kommer att bli ett välbehövligt tillskott.

- Antalet bokningstimmar har ökat i alla hallar under 2011, det finns ett enormt behov. Föreningslivet har väntat länge på Rakethallen, säger Ingemar Aho.

Antalet bokade timmar på sporthallen har ökat med 1 500 timmar. Bokningarna i gymnastiksalarna har ökat med 200 timmar och på Kulturhuset där aktiviteter som bland annat dans, zumba och pilates ordnas har bokningarna ökat med 600 timmar.

- Överlag så har Kirunaborna varit väldigt aktiva under förra året, säger Ingemar Aho.

När den nya Rakethallen och Raketskolans befintliga gymnastiksal öppnas igen så kommer Kiruna vara två hallar rikare. Om inte Bolagsskolans gymnastiksal stängs till hösten vill säga.

- Det är inte beslutat vad som ska hända med gymnastiksalen när Bolagsskolan stänger, men det är ett önskemål från vår sida att ha kvar den, säger Ingemar Aho.

Rakethallen var tänkt att bli en av två helt nya idrottsarenor i Kiruna under 2012.

Fotbollshallen försenad?
Under hösten beslutade kommunen att investera 25 miljoner kronor på en fotbollshall. Till och med driften för 2013 är färdigbudgeterad.

Men nu ser bygget ut att bli kraftigt försenat.

- Området där hallen ska byggas måste detaljplanläggas, har vi otur kan det ta två år innan detaljplanen har vunnit laga kraft, säger Anders Burman, driftschef för utomhusanläggningar.

Enligt Sten Stridsman (V) som är vice ordförande i fritids- och kulturnämnden är det inte helt säkert ännu att det krävs en detaljplan.

- Mest troligt måste man ha en detaljplan, vi har fått signaler om det, säger han.

Visste inte kommunen om det här från början?
- Från början såg det ut som att det inte behövdes någon detaljplanändring. Men planeringen pågår fortfarande och förvaltningen ska ha ett möte med Kirunabostäder i veckan om det här, säger Sten Stridsman.

Fakta Nya Rakethallen

➤ Byggnaden blir 44x41 meter

➤ Rymmer spelplaner för handboll, innebandy och inomhusfotboll

➤ Fem badmintonbanor

➤ Tennisplan

➤ Basketbollplan

➤ Tre minihandbollsplaner

➤ Delbar hall (med nätvägg)

➤ Läktare med cirka 400 sittplatser

➤ Fyra stora och två små omklädningsrum

➤ Bastu

Källa: Kiruna kommun

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om