Badhuskostnaderna rullar vidare – nu över en miljard

Det behövs mer pengar till badhusprojektet i Kiruna. Politikerna lägger nu till 220 miljoner kronor. Det innebär att bygget hittills kostat dryga miljarden.
Samtidigt sitter politikerna med sparförslag för att klara ekonomin.

Badhuset har nu sprängt miljardgränsen. Det väntas öppna om ett år.

Badhuset har nu sprängt miljardgränsen. Det väntas öppna om ett år.

Foto: Maria Dahlgren

Kiruna2023-10-30 16:06

Projektet behöver mer finansiering, förklarade projektledningen under måndagens kommunstyrelsemöte.

Politikerna beslutade enhälligt om att lägga de 220 miljoner kronor som begärdes. Badhusbygget är nu uppe i närmare 1,1 miljard kronor. 

– Vi är ju i det läge vi är. Det är bara att besluta och gråta. Förhoppningsvis blir det ett grymt bra badhus där taket inte läcker, sa Sten Nylén, Sjukvårdspartiet, under mötet. 

Tidigare i år bedömdes att den totala kostnaden för badhuset riskerade att uppgå till mellan 865 och 885 miljoner kronor. Investeringsbudgeten inklusive tilläggsbudgetar hittills ligger på 870 miljoner kronor. På det tillkommer de 220 miljonerna.

– Det är framförallt el och vattenrening som sticker ut, de kostnaderna har dragit iväg. Elen beräknas hamna på närmare 70 miljoner kronor. Det var budgeterat för 20 miljoner, berättar Tomas Stålnacke, Kirunabostäder, under dragningen på mötet.

Projektet har tagit in en konsult som ska kvalitetssäkra projektet. Det arbetet ska presenteras i februari, och då kommer det troligtvis upp en fråga om mer pengar till badhuset. Enligt kommunalrådet Mats Taaveniku (S) blir det förhoppningsvis den sista tilläggsbudgeteringen när det gäller badhusprojektet. 

– Vad ska man säga? Man har snart inga ord kvar. Det är tråkigt då vi är i den ekonomiska situation vi är i, men samtidigt så är det ett projekt som måste färdigställas. Vi kommer få ett jättefint badhus, även om det blir väldigt dyrt.  

Hur påverkar det kommunens ekonomi?

– Det påverkar investeringarna på så sätt att vi måste låna ytterligare pengar för att slutföra badhusbygget. Vi kan inte backa klockan, det är som det är och vi måste ta ytterligare lån, säger Mats Taaveniku (S). 

Enligt den nyaste prognosen går kommunen mot ett underskott på 100 miljoner kronor för det här året. Budgetförslaget för nästa år har ett planerat underskott, bland annat på grund av ökade pensionskostnader. 

– Vi har presenterat ett budgetförslag för nästa år som innebär att vi har ett underskott på 70 miljoner kronor. Det är inkluderat besparingar som vi hittills har identifierat. Alla förvaltningar drabbas, framförallt kommunstyrelsen. Det här något vi måste göra för att få fram en bättre budget för de kommande åren.

Det handlar om att bland annat göra en översyn av fritidsanläggningar, och att höja kostnaderna för färdtjänst. 

– Vi har fått förslagen från förvaltningarna. Det kommer inte finnas någon verksamhet som blir oberörd av besparingar. Det slutgiltiga beslutet kommer den 13:e november i kommunfullmäktige. Det kommer bli förändringar i budgetförslaget för 2024, så vi får se var vi landar, säger Taaveniku.

Som vi berättat tidigare senareläggs invigningen av badhuset. Det är nu helt säkert att det dröjer till tidigast hösten 2024 innan Kirunaborna får hoppa i bassängerna, i badhuset som fått namnet Midnattssolsbadet.

– Om vi är väldigt konkreta så börjar bassängerna fyllas i mars. Det återstår provdrift och besiktningar. Hur färdigt badhuset än blir så kan ingen invigning ske förrän efter sommaren på grund av markarbeten, säger Lennart Andersson från kommunledningsförvaltningen. 

Det finns enligt projektledningen ytterligare osäkerhetsfaktorer som kan komma att påverka tidsplanen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!