Sedan tidigare är det klart att Elite Hotels ska etablera sig i kvarter 6, som började byggas i januari 2022. I övrigt ska kvarteret inrymma restauranger och butiker. LKAB står för bygget av kvarter 6 och Kiruna kommun blir fastighetsägare, skriver kommunen på sin hemsida. Jan-Erik Stålnacke, VD för Royal Diner och delägare i bolaget, vill helst inte flytta alls.
– Det bästa vore ju om vi fick vara kvar där vi är. Men eftersom gruvan bereder ut sig så måste vi flytta. Vi anser inte att LKAB bjuder på det här eller någonting, de är tvungna enligt lagen. Staten äger gruvan, så staten får se till att alla som blir berörda får den ersättning de ska ha. Det är inga snällhetsgrejer, det är ett minimikrav.
Royal Diner är för tillfället ensamma om att ha nattklubbsverksamhet i Kiruna.Tidigare har även nattklubben på Scandic Ferrum haft öppet. Senast i mars 2023 måste Royal Diner stänga sin nuvarande verksamhet. De nya lokalerna i kvarter 6 får de tillgång till i december 2024. Det innebär att nattklubben måste ta åtminstone ett och ett halvt års uppehåll.
Jan-Erik Stålnacke påpekar dock att det inte finns några garantier för att verksamheten kan bli kvar så länge. Granne med Royal Diner ligger kvarteret Ortdrivaren, som behövt utrymmas snabbare än vad som tidigare var tänkt på grund av sprickbildningen som bereder ut sig i marken. Under våren och sommaren har kvarterets hyresgäster flyttat ut successivt. Osäkerheten kring sprickbildningen i marken gör att det blir svårt att planera framåt, tycker Jan-Erik Stålnacke.
– Det som är och varit problematiskt för oss är ju när vi behöver förnya telefonavtal eller avtal vi har leasing på eller något sånt där, det är svårt för oss att göra det för vi vet inte hur länge vi får vara där vi är nu. Det är svårt för någon utifrån att förstå. Hela stan ska ju flytta, vi kanske inte ens får vara i lokalen om två veckor, säger han.
Även om gruvbrytningen får oönskade konsekvenser för Royal Diners verksamhet säger Jan-Erik Stålnacke att det finns positiva saker också. Gruvnäringen kommer att behövas för den fortsatta samhällsutvecklingen och Sverige, menar han.
– Det kommer inte att vara slut på varken människor eller arbete här i Kiruna i första taget.