Mordåtalade 21-åringen i rätten under tisdagen
Den mordåtalade 21-åringen i Kiruna hävdar att han var rädd för 20-åringen och därför tog med sig kniven enbart för att hålla honom på avstånd.Kammaråklagare Anette Ölmbro tycker dock att det rimmar illa med tanke på att den åtalade skickat hotelser via SMS tidigare under natten.
Foto:
På tisdag startade rättegången i tingshuset i Kiruna. Advokat Bengt Gustafsson sa att hans klient förnekade mord och all form av uppsåtligt brott. Vid förhöret började 21-åringen med att be om ursäkt till alla berörda.
- Förlåt vad jag ställt till med. Det var inte alls meningen att det skulle bli så här, sade han.
SvartsjukaDen 21-årige mannen beskrev vidare den aktuella kvällen och natten. Han fyllde år och firade därför den med att dricka starköl hemma i flickvännens lägenhet tillsammans med ett par kompisar. Flickvännen, som han blivit ihop med i december, anlände senare på kvällen och tillsammans åkte sällskapet till ett uteställe. Paret åkte sedan hem till lägenheten under natten.
Innan dess hade han på utestället träffat 20-åringen, som tidigare varit ihop med hans flickvän. Ett förhållande som tog slut juni/juli 2008. 20-åringen ska dock ha haft fortsatt starka känslor för kvinnan, enligt en kompis som förhördes som vittne i går.
Före händelsen i trapphuset förekom det under natten både SMS och telefonsamtal mellan männen. SMS-trafiken var också en del av åklagarens bevisning i rättegången. Bland annat skickade 21-åringen ett meddelande där det stod "Jag ska döda dig". Själv hävdade han i går att det var ett sätt att få 20-åringen att lämna dem i fred. Han menade också att 20-åringen hotat honom i telefon under natten.
Innan 20-åringen anlände till fastigheten hörde han av sig och sa att han var på väg. 20-åringen ska ha varit upprörd. När de möttes nere vid entrén hade 21-åringen en kniv bakom ryggen. De tog tag i varandra vid krage och axlar och 21-åringen menade att han tappade balansen och därför satte fram andra handen utan att tänka på att kniven fanns där.
Rättsläkaren Peter Löwenhielm beskrev hur kniven gått in i vänstra delen av bröstet och sedan vidare genom bröstkorgens broskdelar, lungsäck och genom hjärtat och vidare in i nästa lungsäck och höger lunga. Stora mängder blod läckte sedan ut i lungsäckarna, vilket fick 20-åringen att förblöda till döds.
"Rimmar illa"Kammaråklagare Anette Ölmbro frågade den 21-årige mannen varför har tog med sig kniven.
- Han (läs:20-åringen) hade hoppat på mig tidigare och jag kände att han kommer att skada mig. Jag kände ändå att jag måste prata med honom för att få honom att sluta med sina hot och lögner. Jag kände mig rädd och därför tog jag med mig kniven för att visa: kom inte nära mig, sade 21-åringen.
Anette Ölmbro var dock inte övertygad.
- Det rimmar illa att det bara var en olyckshändelse. Först skickar han hotfulla SMS och sedan tar han med sig kniven, sade Ölmbro till NSD.
Rättegången fortsätter på onsdag.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!