LKAB: "Aldrig frågan om livstidsavstängning"

LKAB:s arbetstidsfuskare är välkomna tillbaka, avslöjar SVT:s Nordnytt. Men för NSD är gruvbolaget fåordigt.

LKAB:s informationschef Anders Lindberg.

LKAB:s informationschef Anders Lindberg.

Foto: Simon Eliasson

KIRUNA2014-10-30 14:21

I början av 2013 kom det fram att anställda vid LKAB i Kiruna hade fuskat med arbetstiderna. NSD avslöjade hur chefer kände till att det förekom tidsfusk där beting gavs ut i form av lön per timme, och olika jobb beslutades ge olika antal timmar i lön.

Det ledde till att 20 gruvarbetade tvingades säga upp sig och förbjöds från att vistas på LKAB:s område. Ett förbud som nu hävs. Fuskarna är välkomna att arbeta som entreprenörer innanför gruvbolagets grindar – och de är också välkomna att söka anställning hos LKAB.

– Ja, nu har det gått ett antal år och vi har omprövat beslutet. Vi kommer inte att stänga av de 20 gruvarbetarna från att komma in på vårt industriområde som entreprenörsanställda och de kan också, som alla andra, söka jobb inom LKAB, säger personaldirektören Grete Solvang Stoltz till Nordnytt.

NSD har varit i kontakt med företagets informationschef Anders Lindberg, som endast vill lämna följande kommentar:

– LKAB har beslutat att de 20 kan få inpassering till vårt industriområde som entreprenörsanställda eftersom det nu gått en tid sedan felaktigheterna begicks.

Lindberg fortsätter:

– Det har dock aldrig varit frågan om någon livstidsavstängning från LKAB:s sida, som det tolkats i medierapporteringen.

Facket Gruvtolvan och dess ordförande Jan Thelin är mycket nöjt med beskedet.

– Det är klart att jag är glad över det. Fel var gjorda, det vet vi ju, men det här gör att grabbarna kan stanna kvar på hemorten och slipper flytta. LKAB är så dominerande i Malmfälten att det är svårt att få ett industrijobb som inte har någon anknytning till bolaget, säger Thelin till Nordnytt och fortsätter:

– Jag vet att grabbarna har kommit till insikt och jag tycker att det är skönt att vi får gå vidare och lämna det här bakom oss. Det gäller fackföreningen, LKAB och kanske framförallt grabbarna. Man ska inte behöva vara utesluten för evigt.

Bakgrund

20 februari 2012: LKAB varslar 20 medarbetare i Kirunagruvan om avsked på grund av felaktig tidsrapportering.

Genom att kartlägga tidrapporterna hade LKAB:s personalansvariga funnit att de anställda systematiskt och under längre tid rapporterat felaktiga arbetstider i sina tidrapporter.

De felaktiga tidrapporterna ledde till omfattande felaktiga löneutbetalningar och arbetstagarna har därmed fått för mycket i lön.

Enligt LKAB hade arbetsledningen inte känt till tidsfusket. De sparkade gruvarbetarna menar att cheferna visst kände till tidsfusket och att de hade en överenskommelse med arbetsledningen om att arbeta på beting.

Enligt dem gav chefen arbetsorder till helgerna med dubbelt så mycket arbete som på vardagar. Gruvarbetarna menar att de skulle utföra arbetet men kunde gå hem när de var klara och ändå få betalt för dubbla pass. För att få ut övertiden turades de om att åka tillbaka till arbetet och stämplat ut varandra på kvällen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om