Lastbilsbrand ska utredas

LKAB. En lastbilsbrand utbröt under tisdagskvällen vid krossverket. En anmälan är upprättad enligt lagt och skickad till Arbetsmiljöverket.

LKAB. En lastbilsbrand utbröt under tisdagskvällen vid krossverket. En anmälan är upprättad enligt lagt och skickad till Arbetsmiljöverket.

Foto: Anna Broberg

KIRUNA2015-11-11 18:27

En anmälan har upprättats gällande branden som bröt ut i en lastbil under tisdagskvällen vid LKAB:s krossverk där både LKAB:s såväl som kommunens räddningstjänst utförde släckningsarbetet.

Enligt anmälan som skickats till Arbetsmiljöverket har föraren hört ett dovt ljud från mitten av lastbilen och därefter upptäckt lågot från motorrummet. Brandsprinklersystemet utlöstes och föraren tog sig ur bilen oskadd och började släcka branden med de tre brandsläckare som fanns i lastbilen.

Enligt LKAB:s informationschefen Anders Lindberg tillhör lastbilen en entreprenör och brandorsaken kommer att utredas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om