Kirunaföretag vill inte följa ARN:s beslut

Det hjälper inte alltid att få rätt mot ett företag i Allmänna reklamationsnämnden. Ett bilföretag i Kiruna har inte följt beslutet.- Vi ville få det omprövat, säger företagets vd.

KIRUNA2011-08-26 10:43

En kvinna från Kiruna köpte en begagnad bil av Nya Östermalms bil i Kiruna i december förra året. Bilen gick inte genom besiktningen på grund av att den läckte olja och kvinnan klagade på bilfirman som sålt bilen.

Köpet anmäldes till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, som dömde till kvinnans förmån. Men företaget har inte följt ARN:s beslut.

Begär omprövning
Stig Loskog, vd för Nya Östermalms bil, säger att de hade en muntlig överrenskommelse med kunden om att köpa tillbaka bilen om den inte gick igenom besiktningen.

- Att vi inte följt beslutet nu är för att vi skickat in en skrivelse till omprövning där vi presenterat nya uppgifter, säger han.

Begagnade bilar ligger i topp när Norrbottningarna anmäler tvister till ARN.

I beslutet menade ARN att en vara alltid är felaktig om den kan innebära fara för liv eller hälsa. Då kvinnan inte fick reda på att bilens skick anser nämnden att den är trafikfarlig och företaget måste därför betala för lagningen.

Stig Loskog säger att han kommer att kontakta kunden för att lösa problemet.

- Vi ska boka in bilen på en verkstad, säger han.

Företag är inte skyldiga att följa besluten i ARN. Nämnden finns som ett sätt för konsumenter och företag att lösa tvister snabbt och utan att de behöver dra på sig stora rättegångskostnader.

Företag som inte följer ARN:s beslut hamnar på den svarta lista som Konsumentverkets tidning Råd och Rön publicerar över företag som struntar i ARN:s beslut. Vill kvinnan gå vidare med fallet måste hon stämma företaget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om