Kirunabostäder bygger nytt på Terrassen

Kirunabostäder river de tre kallställda husen på Terrassen och bygger tre nya hus med 110 lägenheter.- Det känns mycket positivt. Det kommer att bli ett fräscht område, säger Sten Nyhlén, (KiP) ordförande i Kirunabostäder.

KIRUNA2009-11-04 16:17
Rivningen av de gamla husen börjar till våren. Först behövs ett formellt beslut i kommunstyrelsen, vilket kommer att tas inom kort.
Sten Nyhlén uppskattar att de nya husen kommer att vara klara för inflyttning inom ett par år. Vilken kostnad projektet kommer att landa på är inte klart.
- Vi har bara påbörjat processen ska påbörjas och bestämt att projektet ska genomföras, säger han.

De nya husen kommer förr eller senare att beröras av sprickbildningen från LKAB. Sten Nyhlén påpekar att det blir mer senare än förr.
- Det kommer att ta kanske hundra år innan de berörs och då har vi hunnit skriva av kostnaden tre-fyra gånger. Man kanske kan se det som att vi pekar ut färdriktningen i stadsflytten, men vi har inget emot att man bygger i nordväst också, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om