Kiruna väljer att ligga lågt i fråga om flaggor
Flera olika förbund som organiserar tornedalingar och kväner vill få sin flagga hissad utanför kommunhusen.I Kiruna intar man en avvaktande inställning.- Vi har hittills följt policyn att vi bara flaggar med nationsflaggan och den samiska flaggan, säger kommunchefen Stefan Hämäläinen.
Dock inte i Kiruna.
- Vi har fått en förfrågan mejlledes och inte hunnit ta beslut i frågan. Vi har bara hänvisat till grundprincipen, säger Stefan Hämäläinen.
Redan beställt
I går fick Kiruna kommun en begäran från Kvenlandsförbundet som enligt den egna definitionen samlar tornedalingar, lantalaiset och kväner i Sverige, Finland och Norge.
Förbundet vill få se sin flagga i officiella sammanhang i kommunen och har redan vidtagit vissa åtgärder.
- Vi har beställt en tre meter lång flagga som passar stängerna utanför Stadshuset. Dessutom ska vi köpa in 200 fasadflaggor för folk som vill visa var de står i mark- och vattenfrågan, säger Bengt Johansson-Kyrö i förbundet.
Samiska sedan 1993
Enligt skrivelsen vill förbundet att Kiruna kommun ska ge kvenlandsflaggan samma dignitet som den samiska flaggan.
Den samiska flaggan har hissats utanför Kiruna stadshus sedan 1993 då
Sametinget inrättades.
"Skinntorr"
- Rent konstitutionsmässig kan det samiska parlamentet likställas med den svenska riksdagen. Men vi har hittills inte flaggat med andra minoritetsflaggor, säger Stefan Hämäläinen.
Är det en besvärande omständighet att det finns flera konkurrerande förbund som säger sig representera tornedalingar?
- Det här fallet är jag skinntorr. Vi värderar varje ansökan som kommer in utifrån den policy som vi har.
Ingen egen
Svenska tornedalingars riksförbund, STR-T har ingen flagga.
Enligt ordförande Tore Hjort gav man tillbaka den flagga som används av Mäenmaa när det blev stridigheter om äganderätten.
STR-T har också känt sig föranledd att skriva till Kiruna kommun att flaggan som lanseras av Mäenmaa inte är en symbol för alla tornedalingar.
Gemensam flagga?
Nu anser Tore Hjort att det finns anledning att kalla samman de organisationerna som representerar tornedalingar och kväner för försöka att komma överens om en gemensam flagga.
- Men det är knappast sannolikt att vi skulle kunna nå fram till något när vissa redan har skaffat sig sina egna flaggor.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!