Larmet inkom klockan 18.20 angående en brand på Maskinvägen i Kiruna.
Branden har uppstått i en cirka 300 kvadratmeter stor industrifastighet som tillhör företaget All-Sten.
Enligt SOS Alarms första uppgifter började branden i ett eller flera oljefat i en maskinhall. Ingen person ska dock ha kommit till skada.
"Otroligt brandfarligt"
Området har spärrats av under släckningsarbetet, eftersom det finns gasflaskor i fastigheten.
Hela närområdet är utrymt och ett område som sträcker sig ned mot E10 är avspärrat på grund av att det förekommer acetylenflaskor i brandutrymmet.
Kiruna räddningstjänst jobbar just nu med branden, liksom styrkor från Svappavaara, Vittangi och LKAB.
- Det finns stora mängder acetylen i fastigheten, otroligt brandfarligt, säger Kenth Kalla, insatschef och inre befäl hos räddninsgtjänsten i Kiruna.
"Värsta tänkbara"
På grund av explosionsrisken har räddningstyrkorna tvingats avbryta släckningsarbetet tillfälligt.
– Vi tvingas backa därifrån. Det har redan hörts vissa explosioner inifrån. Just nu vattenbegjuter vi från säkert avstånd. Acetylen är det värsta tänkbara man kan stöta på i de här lägena, säger Kenth Kalla.
All-Stens industrifastighet ligger i ytterkanten av industriområdet.
Cirka 340 meter därifrån, på andra sidan Lombolovägen, ligger ett bostadsområde.
– Vi vet inte så mycket om spridningsrisken ännu, säger Kenth Kalla, räddningstjänsten.
Respekterar ej avspärrningar
Räddningstjänsten uppmanar personer att inte befinna sig i närheten av branden på grund av explosionsrisken.
- Tyvärr verkar inte alla respektera det, utan tar sig innanför avspärrningarna. Polisen har inte tillräckliga resurser att övervaka avspärrningarna, säger Kenth Kalla, räddningstjänsten i Kiruna.
Vid klockan 21.00 har ännu inga större explosioner hörts från fastigheten. Det är en fullt utvecklad brand, och All-Stens maskinhall brinner sannolikt ner till grunden.
Men räddningstjänsten i Kiruna avvaktar med att åter närma sig det brinnande infernot.
– När det gäller acetylen måste vi vänta 24 timmar i värsta fall, säger insatschef Kenneth Kalla.
20 anställda
All-Sten i Kiruna har ungefär 20 anställda. Företaget har många hjullastare, och sköter bland annat snöröjningen i centrala Kiruna.
Sent i går kväll var uppgifterna att åtta av maskinerna blev kvar i den brinnande byggnaden.