- Vi är helt slut innan vi ens kommit iväg eftersom vi i flera dagar oroas över hur vi ska orka. Och när vi väl är hemma igen är vi övertrötta. Det är inte acceptabelt.
Till Kiruna via Arlanda-Luleå
På tisdagen besökte de Umeå senast. Det blev mellanlandningar i både Luleå och på Arlanda innan den dagen var över. Därutöver blev väntan lång på varje flygplats. Förut åkte de tåg, men nuförtiden måste de i så fall ta buss sista biten från Luleå och då kommer de inte i tid till läkarbesöket.
Eftersom det är flyg som gäller i fortsättningen, undrar hon när det blir förbättringar när det gäller flygförbindelserna mellan Kiruna och Umeå.
- Det måste ju gå att ordna. Det är inte rimligt att sjuka människor måste vara på resande fot i 19 timmar, säger Ann- Christin Söderberg.
Svar direkt från Peter Salomonsson
Peter Salomonsson, flygplatschef i Kiruna.
Blir det bättre förbindelser med Umeå?
– Vi ska ta upp det med SAS och diskutera linjevalet.
Varför mellanlanda i Luleå, varför inte göra det i Umeå
i stället? Vår ambition är att gå via Umeå eftersom där finns universitetssjukhus, samt att Kirunabor av tradition ofta flugit till och från Umeå.