Beslutet på skolledningens utredning om ny skolstruktur i Kiruna kommun har föregåtts av flera demonstrationer, namninsamlingar, informationsmöten och 81 inlämnade formella remissynpunkter.
Tongångarna gick heta när Kultur- och utbildningsnämnden skulle fatta beslut om förslaget på torsdagen.Oppositionen möttes av ett förslag som fått nio nya så kallade att-satser.
– Vi har läst igenom alla remissynpunkter och utifrån det har de nio att-satserna vuxit fram, säger Roger Suup (S), ordförande i Kultur- och utbildningsnämnden.
De första två handlade om att Övre Soppero skola och Svappavaara skola blir kvar som F-6 skolor. Nummer tre var att hur det blir med Svappavaara skola 7-9 beror på hur det går med lärarrekryteringen. Följande att- satser var att skapa förutsättningar för fjärrundervisning, fördjupa analysen av kostnaderna för skolskjutsar, ta fram en plan för organisering av fritidsverksamheten och uppgradera den nuvarande rekryteringsplanen. De sista att-satserna slog fast att beslut om övriga skolor skjuts fram och att skolorganisationen i övrigt gäller läsåret 2015-2016.
– Svappavaara skola och Övre Soppero skola har vi brutit ur förslaget. De kommer att vara kvar oavsett hur det övriga förslaget blir, säger Roger Suup (S).
Flera av partierna i opposition sa att de hade tagit fram förslag utifrån den utredning skolledningen gjort på ny skolstruktur för skolorna i Kiruna kommun. De hade inte fått se det slutgiltiga förslaget med sina nya att-satser. Enligt den ursprungliga utredningen ville skolledningen centralisera skolorna och avveckla verksamheten på sikt i fler än hälften av skolorna. Med de nya att-satserna backar skolledningen från sitt eget förslag och låter samtliga skolor vara kvar till hösten och ytterligare ett år läggs på att vidare utreda hur lärarbristen i Kiruna ska lösas.
Efter en lång debatt med både åsikter kring utredningen och hur påläst en politiker bör och kan vara klubbades samtliga nio att-satser igenom. Centerpartiet yrkade endast bifall för punkt ett och yrkade återremiss på de övriga punkterna vilket inte bifölls.
– Vi vill ha en utredning med annat fokus med elevernas måluppfyllelse i centrum, hur vi ska rekrytera lärare och rätt sorts lärare med rätt kompetens, sa Annica Henelund (C).
De enda elever som ännu inte vet vilken skola de ska gå på till hösten är Svappavaaras högstadieelever. Senast den 30 juni ska det beslutet fattas.