- Vi ser att det finns ett behov även innan nya centrum etableras, säger Christoffer Björn, affärsområdeschef för nya bostäder i HSB norr
HSB har haft ögonen på Kiruna i flera år, men på grund av osäkerheten kring stadsomvandlingen har man valt att avvakta.
- Vi hr haft en långvarig dialog med kommunen om var man ska växa. Nu ser vi att det finns en enighet om centrum och det har betydelse, säger Christoffer Björn.
Det första byggprojektet kommer inte att ske i nya centrum som planeras mellan Jägarskolan och Tuolluvaara. Det ska utlysas en arkitekttävling och fastställas en översiktsplan, vilket kommer ta sin tid i anspråk.
HSB vill starta redan nästa år och tittar på områden där man snabbt kan anta en detaljplan och komma åt mark.
- Vi ska vara med i nya centrum så småningom. Men vi tittar på hela adresskartan, naturligtvis med hänsyn till gruvnäringen, säger Christoffer Björn.