Gratis bad i sommar

Från och med nästa vecka kan Kirunaborna bada gratis i utomhusbadet Camp ripan. Kommunen bjuder på entrén och varmvatten ända till den 19 augusti.

Foto: Maria Unga

KIRUNA2012-06-13 13:53

Eftersom det kommunala badhuset i Kiruna är stängt för renovering och inte öppnar igen förrän i december, har kommunen beslutat att kompensera Kirunaborna.  Men även andra besökare får bada gratis.
Efterlängtat– Det är det många som har saknat badhuset. När vi stängde visade det sig att vi har ett väldigt välbesökt badhus sett till invånarantalet. Om det är någonstans man saknar sitt badhus, så är det här, säger Kristina Zakrisson (S), kommunalråd.
För kommunen kostar gratisbadandet ungefär 200 000 kronor, en badvärd ingår även i den summan.
Tekniska verken bidrar med varmvatten. Och så står Camp ripan för själva anläggningen.
–Ingen annan verksamhet får stå tillbaka på grund av utgiften, säger Zakrisson.
Är du själv en flitig badgäst?
– Jag satt i riksdagen i 16 år, så jag har knappt varit hemma. Och under åren som jag har varit kommunalråd har badhuset varit stängt nästan hela tiden. Men jag får väl bli en flitig besökare när badhuset öppnar igen, säger Kristina Zakrisson.
– Nu hoppas vi på en varm sommar. Tanken är att vattnet ska vara 25–26 grader varmt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om