Festivalgeneralen: "Ett år i toppklass"

Hallå där Viktor Mattson som är festivalgeneral på Kirunaefstivalen och inte räds - eller ens bryr sig om - den dystra väderprognosen han har att tampas med.

Viktor Mattsson vill inte sätta Tusen toners ekonomi på spel.foto: hans sternlund

Viktor Mattsson vill inte sätta Tusen toners ekonomi på spel.foto: hans sternlund

Foto: Hans Sternlund

Kiruna2012-06-25 12:10

Hur känns det med vädret?

- Nej det känns alldeles utmärkt med vädret, vi har ju bokat kanonväder. Jag har direkt linje till väderbestämmaren och lade en beställning redan före jul så det är okej.

Hur många har köpt biljett hittills?

- Jag har inte den exakta siffran i huvudet, men det är ett år i toppklass. Det ser väldigt bra ut och börjar nästan likna det bästa året. Många av artisterna drar mycket, Loreen har ju väldigt olika publik som drar många.

Är det Loreen som drar mest?

- Njae, vi har många stora artister som Europe, Hoffmaestro och Veronica Maggio. Jag törs säga att vi har ett av de stabilaste festivalarrangemangen på många år. Vi har nånting för de flesta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om