Bolagsskolan påverkas av sprickbildningen från gruvan runt år 2023. Men redan till höstterminen 2012 ska den vara avvecklad.
Färre elever
Med den nya Raketskolan blir eleverna märkbart färre. När skolförvaltningen räknat på de elever som bor i området i dag kommer skolan till hösten 2012 ha 140 elever från förskoleklass till årskurs nio.
Kanske ännu färre eftersom flera bostadsområden, bland annat Ullspiran, töms de närmsta åren.
Samtidigt konstaterar skolförvaltningen att nya lägenheter på Glaciären kan innebära fler elever på den nya Raketskolan.
Barn- och utbildningsnämnden tog ett steg mot avvecklingen när den gav förvaltningen i uppdrag att ta fram ett förslag för hur det ska gå till.
- Det är inte skrivet i sten att det blir så men det är bra om vi kan avveckla successivt på ett bra sätt, säger Roger Suup (S), ordförande i nämnden.
Till nämndens möte i oktober ska förvaltningen komma med ett förslag på hur man kan avveckla skolan. Det ska ha processats med rektorer, personal, elever och föräldrar innan nämnden tar beslut.
- Vi har bett om att få en analys om den möjligheten finns. Det skulle innebära att vi kan dra ner driftskostnaderna och det ska inte påverka ersättningskrav från LKAB när området påverkas av gruvdriften, säger Roger Suup.
Stor omställning
Stadsomvandligen påverkar elevantalet på de olika områdena i Kiruna. Men de ska inte ställa till några problem för planeringen av verksamheten.
- Det pågår en stor omställning just nu jämfört med den normala omställningen som pågår hela tiden. Men våra skolor ligger väl placerade så det borde inte skapa några problem.