3 500 gatulampor släckta efter sabotage

Kirunas gatubelysning har utsatts för omfattande skadegörelse. På onsdagen var mer än hälften av kommunens gatulampor släckta.

MÖRKT. Hälften av Kiruna kommuns gatulampor släcktes på grund av sabotage i slutet av december. Polisen har ännu inte delgivit någon misstanke om brott.

MÖRKT. Hälften av Kiruna kommuns gatulampor släcktes på grund av sabotage i slutet av december. Polisen har ännu inte delgivit någon misstanke om brott.

Foto: Hanna Dahlström

KIRUNA2015-12-30 16:19

På tisdagsmorgonen fick Tekniska Verken in samtal från kirunabor om släckta gatulampor.

På onsdagen kunde Tekniska Verken konstatera att ungefär 3500 av kommunens totalt cirka 6500 gatuljus var släckta på grund av skadegörelse.

15 försörjningsstationer har saboterats och strömförande kablar har klippts av. Även skymningsreläer, som reglerar när lamporna ska lysa, har förstörts.

– Det brukar vara busstreck, att man sparkar på någon stolpe eller kastar snöboll så att lamporna slocknar, men en sådan omfattande skadegörelsen har vi inte varit med om tidigare, säger Ulrika Westerberg, kommunikatör på Tekniska Verken.

Behöver man ha någon särskild kunskap för att veta var kablarna och skymningsreläerna är?

– Ja, man måste nog känna till lite grann.

Under onsdagen var tio reparatörer ute och åtgärdade skadorna. Förhoppningen är att alla lampor ska vara igång igen under onsdagskvällen.

Tekniska Verken polisanmält skadegörelsen, på grund av omfattningen.

– Vi ser det som allvarligt. Det är av säkerhetsaspekt som lamporna finns, både för bilister och gångare.

Reparationsarbetet innebär kostnader för Tekniska Verken. Hur mycket vet man inte i dagsläget, men enligt Ulrika Westerberg handlar det om flera 10 000-tals kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om