...men kvinnorna från skönhetssalongen i Bangkok hörde inte till dem

En dålig blåbärssäsong fortsatte med en ännu sämre lingonsäsong.Bee Supawadee, 33 och Tan Sakunvat, 37 som till vardags arbetar i skönhetssalong, lånade pengar för att pröva lyckan i bärskogen.

Bee Supawadee och Tan Sakunvat hoppades att lingonsäsongen skulle rädda dem från ett liv med skulder. Men så blev det inte. FOTO: linda danhall

Bee Supawadee och Tan Sakunvat hoppades att lingonsäsongen skulle rädda dem från ett liv med skulder. Men så blev det inte. FOTO: linda danhall

Foto: linda danhall

KÄRRBÄCK2009-11-05 06:00
Det är sista dagarna i september, några plusgrader, solen skiner men luften är kylig.
NSD träffar kvinnorna på gårdsplanen utanför boendet i Kärrbäck. De tillhör den grupp bärplockare som hoppades att den dåliga blåbärssäsongen skulle följas av en bättre lingonsäsong, det skulle kunna vända den ekonomiska förlusten till en ekonomisk vinst.
Så blev det inte.
- Det är första gången vi kommer till Sverige för att plocka bär och vi kommer nog inte tillbaka, säger Bee Supwadee med medhåll av Tan Sakunvat.
Kvinnorna arbetar till vardags på skönhetssalong strax utanför Bangkok i Thailand. Lönerna ligger på mellan 5 000 och 7 000 Baht, vilket motsvarar en månadslön på mellan 970 och 1 360 kronor.
De minns inte, eller vill inte berätta, vem som lanserade idén att åka till norra Sverige och plocka bär. De minns dock att den bild som målades upp var att det går att tjäna mycket pengar.
De har lånat pengar i bank för att komma hit - och de åker hem med skulder.
Dagsförtjänsten räcker till ett frimärke
- Jag plockar mellan 20 och 30 kilo lingon om jag jobbar hårt en hel dag, säger Bee Supawadee.
Lingonen gav i slutet av denna säsong nio kronor kilot så förtjänsten vid 20 kilo, sedan bil och boende är betalt med 100 kronor, blir 80 kronor. Då är maten och bensinen inte betald så vinsten - om det blir någon - kan räknas i kronor.
- 30 Baht i förtjänst efter en hel dags arbete är för lite, säger Tan Sakunvat och slår ner blicken.
30 Baht motsvarar knappt sex kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om