I fjol spelade Assi IF i division II, i år huserar Kalixlaget i division III.
Laget underpresterade under säsongsinledningen, men har nu tagit två raka segrar.
Under lördagen besegrades serieledande Umeå med 2–0.
– Jag har väl, precis som hela laget, vetat hela tiden att vi kan vinna mot vilket lag som helst i serien om vi bara presterar. Men det gäller att göra en insats som svarar upp för det. I dag gör vi det, säger Assi-tränaren Mattias Andersson och fortsätter:
– I våra bästa stunder är vi, av det jag har sett hittills, det bästa laget i serien. Helt klart, utan tvekan. Men då får man inte falla ihop som vi har gjort i vissa matcher.
Inom loppet av fem minuter i mitten av den andra halvleken nickade Assi till sig segern hemma mot Umeå. Först använde Lars Juntti pannan och satte 1–0. Sen gjorde Keijo Huusko samma sak till 2–0.
33-årige Huusko är nöjd efter slutsignalen.
– Vi spelade årets bästa fotboll, säger Huusko, som nu har gjort fem mål i serien.
Anfallaren, som även kan användas som mittback och innermittfältare, har en diger meritlista. Finländaren gjorde till exempel 13 mål för BK Häcken i superettan 2002, och har erfarenhet från norska klubbar som Strömsgodset, Lyn och Tromsö.
Sedan ett halvår tillbaka huserar han i lilla Assi.
– Ja... jag gillar fotboll, säger han och skrattar.
– Nu spelar det ingen roll vilken nivå jag spelar på, bara jag får spela.
Mattias Andersson hyllar Huusko.
– En kvalitetsspelare, emellanåt en spelare som gör skillnad. Han kanske inte presterar i 90 minuter, men när det kommer till matchavgörande situationer är han enormt viktig. Man ser att han har en högre nivå än många andra.