Tveksamhet - men området är godkänt

Tveksamhet - men LIS-området godkändes slutligen i sin helhet.

"Vägledningar kring regelverket säger att utveckling via bostäder ska medföra förutsättningar för att kommersiell service ska kunna finnas kvar" säger Yvonne Egnér, planarkitekt Boverket.

"Vägledningar kring regelverket säger att utveckling via bostäder ska medföra förutsättningar för att kommersiell service ska kunna finnas kvar" säger Yvonne Egnér, planarkitekt Boverket.

Foto: ADAM IHSE

Kalix2021-10-05 09:00

I Boverkets vägledning kring regelverket för LIS, landsbygdsutveckling i strandnära läge, anges kriterier för vad som är ett LIS-område.

Inom ett LIS-område kan skälet landsbygdsutveckling användas vid dispens och upphävande av strandskyddet.

Kommunen ska kunna motivera beslutet i varje enskilt fall, åtgärden ska till exempel bidra till att skapa långsiktiga arbetstillfällen eller till att det fortsatt ska kunna finnas butiker och offentlig service på landsbygden.

Yvonne Egnér är planarkitekt vid Boverket och hon säger att kommunen kan göra inventeringar av natur- kultur- och friluftsliv efter det att man utsett LIS-områdena, i samband med vidare planläggning.

– Idealet är väl att ha med inventeringarna när översiktsplanen tas fram, men det finns även möjlighet att göra det i detaljplaneskedet, säger Yvonne Egnér.

Kan då Rågholmen, där det även i närområdet saknas kommersiell service, vara ett LIS-område?

– Vägledningar kring regelverket säger att utveckling via bostäder ska medföra förutsättningar för att kommersiell service ska kunna finnas kvar. Men det är länsstyrelsen som prövar om redovisningen av områden för landsbygdsutveckling i strandnära lägen inte är förenlig med lagstiftningen, säger Yvonne Egnér.

Joakim Lundbäck är planarkitekt vid länsstyrelsen.

Han känner till att det saknas kommersiell service i och vid Rågholmen, han säger att Kalix kommun angav Sangis som servicepunkt för utvecklingen på Rågholmen.

"Länsstyrelsen anser att det finns förutsättningar till bostäder som bidrar till landsbygdsutvecklingen och serviceunderlaget för skola och handel i Sangis" står det i granskningsyttrandet.

– Vi var lite tveksamma till Rågholmen i samrådsskedet men accepterade det i granskningsyttrandet. Det är tveksamt om människor från Rågholmen skulle skjutsa barn till skola i Sangis och sköta sina inköp i butiken i Sangis om de jobbar i centrala Kalix, men vi har godkänt LIS-området i sin helhet. Kommunen har hävdat att boende i Vånafjärden och Karlsborg använder serviceutbudet i Sangis, säger Joakim Lundbäck som fortsätter:

– Även om vi försöker bilda oss en uppfattning om områdets bidragande till landsbygdsutveckling utifrån befintlig infrastruktur, avstånd till service med mera så är det kommunen som har bäst lokalkännedom och därmed också bättre vet hur LIS-området bidrar till landsbygdsutveckling.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!