Tre fick fängelse efter slag och rån
Tre män har dömts för rån och grov misshandel, samt medhjälp, till fängelse. De ska dessutom betala ett skadestånd på 71 584 kronor till offret.
Slog och skar
26-åringen bad 40-åringen att komma ut ur huset och när 40-åringen ställde en motfråga apropå indrivningen fick han ett knytnävsslag i ansiktet så att han föll till marken. Därefter fick han ytterligare slag mot huvudet och tinningen.
26-åringen hade sedan skurit 40-åringen i ansiktet med en kniv, från vänster kindknota och ner mot munnen. I samband med detta hade direkta dödshot uttalats. Vidare har gärningsmännen slitit av 40-åringen en guldkedja, tre ringar och ett guldarmband.
Fängelse och skadestånd
De tre gärningsmännen förnekar brott, de hävdar att de inte ens varit på platsen vid det aktuella tillfället.
Tingsrätten konstaterar dock att det är trion som ligger bakom brotten.
Den 26-årige mannen döms till fängelse i två år för rån och grov misshandel.
Den 23-årige mannen döms till fängelse i ett år och åtta månader för rån, grov misshandel och stöld.
Den 24-årige mannen anses ha varit passiv men möjliggjort brottet och döms till nio månaders fängelse för medhjälp.
Alla tre ska solidariskt betala ett skadestånd på 71 584 kronor till 40-åringen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!