Dagar innan valet – storbråk i Kalix

Carl Otto Gählman, FiK, hotar med att överklaga hela kommunalvalet i Kalix. Anledningen: Han vill inte använda politikermailen och valnämnden vill inte skicka till alternativ adress, vilket gör att han inte har all information kring valet.

I skrivande stund vet Carl Otto Gählman inte när valsedlarna ska levereras till vallokalerna på söndag.
"Jag kommer att överklaga hela kommunalvalet i Kalix om det här inte löser sig innan dess" säger han.

I skrivande stund vet Carl Otto Gählman inte när valsedlarna ska levereras till vallokalerna på söndag. "Jag kommer att överklaga hela kommunalvalet i Kalix om det här inte löser sig innan dess" säger han.

Foto: Lotta Nilsson

Kalix2022-09-09 18:10

Carl Otto Gählman säger att han inte har fått sin ipad, som alla politiker får via kommunen, som togs in i samband med IT-kraschen kort innan julen 2022.

– Jag har försökt hämta ut den hos IT-avdelningen två gånger, senast i juli, men jag kunde inte få den, säger Carl Otto Gählman som oaktat det aviserat till kommunen att han inte vill använda den politikermail som kommunen iordningställer för de förtroendevalda, han vill i stället ha sin post till en angiven gmail-adress men det har inte fungerat.

– Vi har inte fått mail från valnämnden, tack vare detta så missade vi inbjudan om att rekrytera valarbetare och information om när valsedlarna skulle levereras till äldreboenden i kommunen. Valsedlarna till äldreboenden fick vi kännedom om av en slump. När röstsedlarna för förtidsröstningen i Töre och Kalix skulle levereras skulle lämnas fick vi lyckligtvis reda på, på annat håll, så det missade vi inte, säger Carl Otto Gählman.

Fick ni inte informationen?

– Vi har säkert fått den till politikermailen, men den använder vi ju inte, säger Carl Otto Gählman.

Varför inte?

– Vi misstänker att människor kan läsa den e-posten och att så också har skett. Jag vill inte konkretisera de två aktuella fallen, på grund av att jag inte vill peka ut enskilda som drabbades i detta. Vi har också en hel del hemlig post, i och med att vi har en visselblåsarfunktion där vi uppmanar enskilda att tipsa oss, vi får jättemånga tips och det är mycket viktigt att de som skickar in dem förblir anonyma. Den posten vill vi också ha till en egen mail, säger Carl Otto Gählman som på frågan om han polisanmält det intrång han misstänker eller pratat med någon i kommunen om det svarar nej.

Carl Otto Gählman har anmält saken till Justitieombudsmannen, JO, och kontaktat SKR, Sveriges kommuner och regioner, om det faktum att valnämnden inte skickar hans e-post enligt önskemål.

– Vi har sagt att vi kan ta emot informationen på papper, via vanlig post också. Frågan är om jag över huvud taget måste vara digital för att vara fritidspolitiker? Ingen har kunnat svara på det.

I skrivande stund vet Carl Otto Gählman inte när valsedlarna ska levereras till vallokalerna på söndag.

– Jag kommer att överklaga hela kommunalvalet i Kalix om det här inte löser sig innan dess, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!