Hur fick ni idén till bygget?
– Vi har sett lite idéer från andra skolor söderut och tyckte det skulle vara en rolig grej att göra för att sticka ut lite.
Vad är det för maskin?
– Det är en John Deere, en skotare.
Hur har bygget gått till?
– Det finns en såglinje på skolan, så vi har fått hjälp av såglärarna. Vi har fått virke från skolan och på kvällarna har alla som ska åka med hjälpts åt och byggt. Vi ritade först litegrann, men det blev bättre att bygga efterhand, vi fick idéer hela tiden. Flaket är avtagbart så de ska kunna återanvända det flera år i rad, om de vill.
Vad för säkerhetsåtgärder har ni tagit?
– Det måste vara stabilt och hålla framförallt så vi har tagit grovt virke. Det är en speciell höjd som staketet måste vara, jag tror det var en och tio, som vi har tagit hänsyn till så man inte ramlar ut. Skotaren har en kran i mitten så den har vi fått bygga in så ingen ska trilla eller skita ner sig. Den är väldigt fettig. Det var lite besvärligt, men blev bra i slutändan. Det blir som ett u-format flak, eftersom kranen är i mitten.
Hur stort blev flaket?
– Vi kommer väl vara 13 personer som åker och vi kommer rymmas bra. Vår mentor Arne Karlsson kommer få köra, han har alltid ställt upp.
Hur länge jobbade ni med bygget?
– Vi var och byggde i två kvällar, så det gick ganska fort. Det kommer bli kul att åka på det och kommer nog vara högst upp, eftersom skotaren är så hög. Man lastar egentligen virke på en skotare, så vi har lagt bräderna på stolparna där man annars lägger virket, så det blir stabilt. Vi provåkte det en snabb stund på skolgården och det gick bra. Sen känner alla att vi har lagt mycket tid på det och bara får åka en timme, så det är lite synd.