MP kräver halt i skolprocessen
Den uppmaningen skickar Kenneth Sandberg (MP) till de styrande apropå skolnedläggningsplanerna i Kalix.- Gör halt i processen och ta fram ett fullständigt underlag innan beslut!
Kenneth Sandberg säger att beslutsunderlaget är för dåligt, och att de styrande måste börja om i frågan om Kalix skolstruktur. FOTO: Lotta Nilsson
Foto: Lotta Nilsson
"Det skulle behöva sägas upp 39 lärare om man inte lägger ned skolorna" sade Håkan Nyman då.
- Det är helt fel att ställa en nedläggning av Centrumskolan mot att Kalix kommun annars måste säga upp 39 lärare. Det är en politisk värdering, säger Kenneth Sandberg.
Många frågetecken
Kenneth Sandberg anser att de styrande ska börja med utgångspunkten vilka skolor de vill ha kvar utifrån vilka förändringar som ska göras för en bättre skola.
Vilka uppgifter saknar du?
- Många. I vilket skick är de skolor som planeras bli kvar och ta emot fler barn? Vad ska hända med skolbyggnaderna efter de nedlagda skolorna? Avvecklingskostnader? Vilka skolskjutskostnader ger den nya skolstrukturen? Kommunfullmäktige kan omöjligt ta beslut på det underlag som nu finns, säger Kenneth Sandberg.
Håkan Nyman tar kritiken med ro:
- Jag har försökt förklara för barnen att vi måste välja och självklart är det värderingar. Eleverna var nöjda med mina svar och det är det viktigaste för mig, vad Kenneth Sandberg tycker är mindre viktigt.
Är beslutsunderlaget tillräckligt bra?
- Ja, och det kommer att kompletteras innan beslut i kommunfullmäktige, säger Håkan Nyman.
I februari nästa år tar kommunfullmäktige det slutgiltiga beslutet avseende skolnedläggningarna.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!