Mårdhund siktad i Kalix

Nu har Mårdhunden setts i Kalix. I går sågs ett exemplar springa på isen in mot fastlandet.

Mårdhunden är en oönskad invandrare i Norrbotten. FOTO: Bengt-Åke Persson

Mårdhunden är en oönskad invandrare i Norrbotten. FOTO: Bengt-Åke Persson

Foto: Bengt-Åke Persson

KALIX2009-04-17 16:32
- En katastrof om den etablerar sig här, säger Rune Sundqvist som från isbrytaren Veronica såg djuret.
Mårdhunden som är ett rovdjur äter nästan allt den kommer över. I födan ingår fåglar, ägg, fiskar, maskar, insekter och andra smådjur.
- Om den tar fäste här i Kalix är det förbi med alla fåglar och adjö med harpaltarna, säger Rune Sundqvist.
I Sverige är det jakttid på mårdhund året om och Naturvårdsverket driver ett projekt för att utrota arten från Sverige.
- Den är en främmande ras i vår fauna som orsakar stor förstörelse på bland annat fågellivet, säger Maano Aunapu viltansvarig på Naturvårdsverket.
De vill att alla fynd av mårdhund, döda eller levande, ska rapporteras in till dem. På det sättet kan de lära sig mer om djurets spridning i Sverige. Mårdhunden som setts i Kalix är nu inrapporterad.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om