Karlsborg drar ner på personal

Fyra tjänster försvinner från pappersbruket i Karlsborg när Billerud-Korsnäs flyttar delar av sin administrativa verksamhet till Gävle.
–Vissa funktioner slås ihop för att bli effektivare men vissa delar behöver vi ha kvar här, säger Charlotta Engman, brukschef Billerud-Korsnäs, Karlsborg.

Foto:

KALIX2013-08-06 10:15

Det är tjänster på personal- och ekonomiavdelningen i Karlsborg som drabbas när koncernen beslutat att flytta dem till en gemensam enhet i Gävle. Av de sammanlagt elva tjänsterna blir sju kvar i Karlsborg. Samtliga fyra tjänster som försvinner innehas av kvinnor.

– Vi jobbar med övertaligheten och har kommit överens om avgångslösningar för de som är övertaliga. Alla har blivit erbjudna att söka tjänsterna i Gävle. Men naturligtvis är det alltid beklagligt när det drabbar medarbetare personligen, säger Engman

Förflyttningen till Gävle kommer att ske under första kvartalet 2014. Några ytterligare indragningar på dessa två avdelningar i Karlsborg är inte planerade, enligt Engman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om