Föreningen Kalix för alla står bakom Kalix Pride, årets fest är den sjunde i ordningen.
Eldsjälarna Cecilia Lindgren Parviainen, Sandra Eriksson och Viktor Nilsson berättar om programmet som startar den 19 september med högmässa i kyrkan.
Programmet fortsätter sedan påföljande onsdag med regnbågscafé på Vevves café och konditori med två band som spelar, på torsdagen är det filmkväll i Röda Kvarn och på fredagen schlagerbowling hos Kalix Bowling.
Tina Wilhelmsson, Syndromet, Gray Soul Pennies samt The Chickpeas Band finns bland artisterna som uppträder under veckan.
Under perioden 16 till 30 september tar en konstutställning med sju eller åtta lokala och regionala utställare plats i några av de tomma affärslokalerna på Köpmannagatan.
Prideveckan avslutas med en nyhet, en Regnbågens marknad, på torget Folkets hus där konst, mat och hantverk möter loppis och annat.
Pandemin sätter stopp för paraden.
Föreningen har sponsorer för arrangemangen, de uppger att Pride-veckan som helhet kostar cirka 50 000 kronor varav artisterna och kostnaderna knutna till dem cirka 33 000 kronor.
Kalix för alla har mellan 30 och 40 medlemmar, som mest har de varit omkring 70 medlemmar.
– Vi behöver bli fler. Vi har två styrelseplatser lediga och vi behöver ett tiotal funktionärer under Pride, säger Cecilia Lindgren Parviainen.
Intresset för Kalix Pride?
– Det varierar väldigt mycket från år till år. 2017 hade vi nästan 300 i paraden, andra år inte lika många, säger Sandra Eriksson.