Kalix arbetar mot hedersrelaterat våld

Kalix har i tre år tagit emot såväl ensamkommande flyktingbarn som kvotflyktingar. Med det har nya religioner, traditioner och kulturella skillander kommit i dagen. Hedersrelaterat våld är en av dem.

Tillsammans med tre av Kalix rektorer ska Kjell Hansson utbildas i hur man förebygger hedersrelaterat våld. FOTO: Lotta Nilsson

Tillsammans med tre av Kalix rektorer ska Kjell Hansson utbildas i hur man förebygger hedersrelaterat våld. FOTO: Lotta Nilsson

Foto: Lotta Nilsson

KALIX2010-08-13 06:00
Frihetsbegränsning, våld och förtryck är vardag för 10 000-tals flickor, pojkar och kvinnor i Sverige. Några av dessa bor i Kalix. Hedersrelaterade händelser har uppmärksammats på både skolor och förskolor i kommunen.
Nu ska Kalix kommun aktivt arbeta förebyggande mot hedersrelaterat våld.
Särskilda medel
- Vi har fått 55 000 kronor i särskilda medel för att arbeta med dessa frågor, säger Kjell Hansson utvecklingsledare på grundskolan i Kalix.
Tillsammans med tre rektorer i kommunen ska han gå en universitetsutbildning i Umeå för att lära mer om hur man arbetar för att förebygga hedersrelaterat våld.
-  Sedan ska vi gå ut i alla arbetsgrupper och föra vidare det vi lärt och tillsammans utveckla tydliga riktlinjer för hur skolan ska agera, säger Kjell Hansson.
I samarbete med studieförbundet vuxenskolan anordnas till veckan utbildningsseminarier för allmänhet, lärare, polis, socialförvaltning, kvinnojouren och andra som kan komma i kontakt med hedersrelaterat våld.
Komplicerad fråga
- Bra att vi tar tag i frågan som är komplicerad. Hur gör till exempel en lärare som står med problemet att en flicka i klassen inte får bada. Hur agerar man. Vi har andra exempel där killar och tjejer inte får utveckla sina kärleksrelationer på grund av skilda religioner, berättar Kjell Hansson.
Föreläsaren som kommer att upplysa och lära Kalixborna i veckan heter Arhe Hamaednaca. Han kommer ursprungligen från Eritrea och har i många år jobbat på Fryshuset i Stockholm med problematiken kring hedersvåld.
Onsdagen den 18 augusti finns tillfälle för allmänheten att delta i seminariet på Folkets hus och dagen efter blir en heldagsutbildning för Kalix lärare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om