Klockan var kring 04.30 natten mot onsdag och Özil och hans hundförare låg och sov som bäst när telefonen ringde.
– De hade kommit larm om ett inbrott där gärningsmannen stulit en motorcykel, säger Robert Strömbäck, gruppchef för polisens hundenhet i Norrbotten.
Polispatrullen som kallats till brottsplatsen tog upp jakten på motorcykeln som stulits ur ett garage i Kalix. Motorcykeln körde omkull och föraren sprang in i skogen. Polispatrullen valde att inte följa efter utan väntade in hundpatrullen.
– Det är svårt när någon springer in i skogen, de försvinner fort. Är det mörkt är det ännu svårare, det är bättre att frysa läget och vänta på en hund, säger Robert Strömbäck.
För en hund är skogen optimal att jobba i, de kan hitta sju till åtta timmar gamla spår. Men nu tappar Özil plötsligt bort spåret, han kämpar men lyckas inte hitta igen det. Hundföraren blir alltmer stressad och tar tillbaka hunden till samma plats där spåret gick förlorat, Özil fortsätter att lukta fast nu uppe i luften.
– Där tio meter upp i ett träd sitter gärningsmannen, säger Robert Strömbäck.
Polisen ber gärningsmannen komma ner vilket han frivilligt gör.
– Han insåg att annars får han sitta där tills polisen ger upp och det kan ju ta lång tid. Våra kändisar brukar göra som vi säger, de inser att det är kört.
Özil i sin tur fick en belöning förstås – en gripkorv.