Kalixbon Jannice Nyberg Hellerstedt står bakom förslaget om Kis, kompis i skolan.
Hon skriver att när hon gick i högstadiet fanns Kis, unga vuxna som arbetade i skolan, de var med på lektioner som stöd för lärare och för att skapa relationer med ungdomarna.
De hade också ett eget rum dit ungdomarna kunde gå på rasterna om de ville prata med dem.
"Med tanke på utvecklingen i Kalix med ökat antal ungdomar som använder droger och är i utanförskap så anser jag att detta är en satsning som inte bara skulle rädda liv utan även spara pengar i form av minskade placeringar för socialnämnden" skriver Jannice Nyberg Hellerstedt som vidare föreslår att högstadiet i Kalix får minst två, helst tre, "kisare" i skolan och att tjänsterna bör vara minst 75 procent för att täcka upp den delen av dagen då eleverna har raster och lunch.
Behovet av "kisare" motiveras med att det kan vara svårt att gå till en förälder eller en lärare på grund av rädsla för reprimander.
"Kisarna" bör, enligt förslaget, ha relevant utbildning, tystnadsplikt och anmälningsplikt om skadliga förhållanden framkommer.
Kommunfullmäktige har beslutat lämna medborgarförslaget till utbildningsnämnden för handläggning och svar.
Nu återstår att se vad nämnden säger i frågan.