Diger åtalslista för ungdomsligan

I går fortsatte rättegången mot de ynglingar som står åtalade för en rad inbrott, skoterstölder, andra stölder och flera fall av misshandel.

Åklagaren Thor-Bertil Mjörnerud yrkade på fängelse på mellan fyra och tio månader för tre av männen i den så kallade skoterligan.

Åklagaren Thor-Bertil Mjörnerud yrkade på fängelse på mellan fyra och tio månader för tre av männen i den så kallade skoterligan.

Foto: Tommy Lundqvist

KALIX2008-04-29 06:00
NSD berättade i lördagens tidning om männen som är mellan 18 och 28 år och hur de agerat i olika konstellationer, alltid med förhoppningen om snabba pengar.
I bakgrunden finns ett narkotikamissbruk.
Åklagaren Thor-Bertil Mjörnerud yrkade på fängelse på mellan fyra och tio månader för tre av männen. För en i gänget fortsatte förhandlingarna i går och då handlade det i huvudsak om misshandel.
En 18-åring kalixbo var åtalad för flera fall av misshandel; på restaurang Bodensia i Boden i november 2007, i en by utanför Kalix där sammanlagt fem män ska ha mishandlats av 18-åringen och en man som utpekats som initiativtagare i "skoterligan" i januari 2008 samt i ett bostadsområde i centrala Kalix, också i januari 2008.
Slag och sparkar
Misshandeln ska ha bestått i slag och sparkar mot huvudet och kroppen, alltid med skador till följd.
Samtliga drabbade kräver 10 000 kronor i skadestånd, varav hälften för sveda och värk och hälften för kränkning.
Samma 18-åring var också åtalad för tre inbrott och stölder, i fritidshus och i en bil, samt ett försök till stöld av diesel.
Åklagaren Thor-Bertil Mjörnerud yrkade på skyddstillsyn och behandlingsplan för 18-åringen som var med i skoterligan, och skyddstillsyn med anstaltsbehandling för den andre 18-åringen.
Dom om en vecka.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om